İskenderunu Anlamak, Özlemek - Mustafa Kemal Üniversitesi Serüveni

Türkiye'nin en güneyi , en sıcak yerlerinden biri. o kadar sıcak ki yazın vantilatörün (öğrenciydik klimayı kim kaybetmiş ki biz bulalım) önüne geçerken bile sıcağı derin derin yaşatıyor insana. Küçük bir şehir. Büyük hayalleri olanlar için çok küçük...
 

  • Ben bir daha bu şehire ayak basmayacağım.
  • Bu ne ya yapacak hiç bir şey yok.
  • İstanbul'a gidince şunu da yapacam bunu da
  • Burada yaşanır mı ki ?

Üniversiteyi İskenderun'da okuduysanız bu cümleleri kurma ihtimaliniz oldukça yüksek. Hele benim gibi mühendislik fakültesinde. 
Üniversiteye gideceğiniz zaman hayalleriniz yıllarca tv karşısında izledikleriniz size öyle beklentiler sunar ki o gün gelip çatsın diye günleri sayarsınız. Gittiğiniz zaman ya bu hayallerinizden fazlasıyla ya da bomboş bir arazi üzerine kurulu içinde keçiler geçen afganistanvari bir tarlada modern bir bina ile karşılaşırsınız. 

Benim şansıma ikincisi denk geldi. Hemen karşısında (15 dk yürüyorsun okuldan çıkabilmek için) AVM inşaatı bulunan bomboş bir bina. tamam arkadaşlarınla tanışıyorsun amenna. sahil var o da güzel. Yahu bir insan üniversiteye giderken lisesini özler mi. Üniversite diyorsun mühendislik fakültesi diyorsun lisen kadar bile güzel olamıyor. Hayır yeni üniversite gelişim falan o da tamam . 3 senede sadece öğretmenlere otopark yapıldı. Neyse ki son gelen rektör biraz insaflı çıktı da basketbol,futbol sahaları, yeni binalar falan yaptı. Onlar da bizim mezuniyete denk geldiği için pek faydalanabildiğimiz söylenemez.

Sosyal olarak ta son seneye kadar pek eğlenebildiğimi söyleyemem. İlk sene okulu ve yeni hayatı anlamaya çalışmak ; ikinci sene neye uğradığını şaşırmak ; üçüncü sene de toparlanmak ile geçince son sene kendime gelebildim. Artık hayata daha yakın ve bir o kadar da güzel zamanlarımız vardı. Değişen ortamlar . Samimileşen yeni arkadaşlıklar ile beraber neredeyse her günün eğlenceli geçtiği bir dönem. O kadar güzeldi ki oradan kopup İstanbul'a geldiğimde hissettiğim yalnızlığı anlatamam. Geldiğiniz şirketteki en küçük olmanın ne demek olduğunu anlayamazsınız. 

101 oynamak için kavga ettiğimiz günlerden 101 oynayacak adam bulamadığım günlere geldim. Pes turnuvaları ; batak ihaleleri ; sabaha kadar süren age of geceleri, akşamları yürüyerek sahile inmeler...

O kadar özlem duyuyorum ki şu koskoca 15 milyonluk şehirde bir başıma kaldım. Neredeyse her şeyi rahatlıkla konuşabileceğim, çok takmayan espiriyi seven insanlar yerine hayatımda kocaman bir boşluk oluştu. İşe gidip gelirken yaşadığın trafik stresini de sayarsan istanbul bazen o kadar eğlenceli olamıyormuş. Arada 1-2 defa gittiğim iskenderun günleri bile istanbulda geçirdiğim haftalardan daha güzel. 

Öğrenciliğimin son senesinde part-time olarak okula gidiyordum. Arada bir yani. Mümkün olduğunca hile deneyip imzalar falan ile derslere gitmemeye  çalışıyordum . Çünkü bana sıkıcı geliyordu. Evde kendim uğraştığım şeyler ile bugün iş sıkıntısı çekmiyorum. okula gidip saçma derslere çalışıp (bilgisayar derslerini hariç tutuyorum onlara kasardım) ortalama yapacağıma eğlenip, kendi istediğim alanlara yöneliyordum. Mesele o not ortalaması değildi . Mutlu olabilmekti. Ben mutlu oldum . Mutlu ayrıldım iskenderundan. Her zaman döndüğümde bana açık olan bir kapının olduğunu bilerek. Bu yüzden Mustafa Kemal Üniversitesi'ne rağmen seviyorum iskenderun'u. En yakın zamanda gidip sahilde çimenlerin üzerinde oturup limonlu sodamı içmeyi dört gözle bekliyorum. 

3104

(0) Yorum

Yorumlar