Steve Jobs Filmlerinin Karşılaştırılması ve Kitabı (Silikon Vadisi Korsanları)

Think different yani farklı düşün ve stay stay hungry stay foolish sözlerini meşhur eden bilişim ve mobil dünyaya çok farklı şeyler katan Steve Jobs (1955-2011) şu an türkiyede borsaya açık tüm şirketlerin toplam değerinden fazla değeri olan Apple Inc. şirketinin kurucu ortağı ve ölümünden 7 hafta öncesine kadar CEOluğunu yapmıştır. Bu yazımda walter isaacson'un steve jobs biyografisi ve içerisinde steve jobs bulunan üç filmi karşılaştıracağım.

Öncelikle çok kitap okuyan birisi değilim. Zaten çok fazla kitap okumadığımı yazılarımı okuyan herkes anlayabilir. Bir kitabın beni sarması için gerçekten çok çekici bir konusu olması gerekir. Genelde aksiyon-bilim kurgu kitapları ilgimi çekerken yıllar önce bir rafta görüp 20 sayfasını okuduğum steve jobs biyografisi inanılmaz bir şekilde sarmıştı beni. Sebebi de hem teknolojiye hem de steve jobs'a ayrı merak duymam. 

Apple ile ilgili zaten internette onlarca belgesel ve hikaye bulunmakta. Bunların toplandığı bir kitap tabi ki beni çok daha fazla içine çekecekti. Kitapta steve jobs'un gençliği; steve wozniak ile maceraları ve apple'ın kurulması büyümesi ve devleşmesi gibi birçok ayrıntı gayet güzel detaylarla verilmişti. Ayrıca jobs'un hippi geçmişi hindistan macerası atariye ilginç şekilde işe alınması woz'un hp ile yaptığı bazı detaylar da çok güzel işlenmişti. Bu kitapta iphone'a da ipad'e de değinilmiş başarılar da hayal kırıklıkları da yer almıştı. Kısaca steve jobs ve apple hakkında çoğu şeye burada erişebiliyorduk. 

Steve Jobs hayatını kaybettikten sonra kendisi ile ilgili iki tane film çekildi. İlki Ashton Kutcher'in oynadığı 2013 yapımı JOBS filmi diğeri ise Michael Fassbender'in oynadığı 2015 yapımı Steve Jobs filmi. Aslında bu iki film de Steve Jobs'un hayatını anlatıyor ama birbirlerinden çok farklı açılardan. İlk filmde daha yüzeysel olayları daha hızlı anlatırken ikincisinde daha çok background'da dönen şeyler çok ön planda olmayan şeyler anlatılmış. Açıkçası ikinci film beni sarmadı. İlk film ise hayal kırıklığına uğrattı. İki filmi birbirinden bağımsız olarak ele alırsak eğer ilk filmde ;

Sadece Steve Jobs'un hayatını anlatan bir film olması steve jobs'un hayranları tarafından tabi ki merakla beklendi. Oynayan karakter de aslında gayet benzer bir fiziksel yapıya sahipti bana göre. Hatta filmin başında jobs'un yaşlanmış hali sunum yaparken onu bir an gerçekten Steve Jobs da sanmıştım. 

Filmde atari serüveni ilk bilgisayar düelloları ; ilk pazarlamalar ilk üretilen macintosh'lar her aslında çoğu şey yer alıyor. Apple'ın düşüşünü de yeniden ayağa kalkışına da sahip oluyorsunuz bu filmi izlerken. Woz garajda devre yapıp yetiştirmeye çalışırken siz de heyecanla elinize bir şeyler alıp lehimleyerek bir bilgisayar yaratma hayalleri kurabiliyorsunuz. 

Aslında Apple gerçekten apple olana kadar geçen macera hiç de fena anlatılmamış."Her ne kadar çoğu çevrede gerçek hayat hikayesi olup olmadığı tartışılsa bile". Şirketleşmeye gittikten sonraki dönem ise sanki çok çabuk geçiştirilmiş gibi. Pepsi'nin CEOsunun şirketin başına geçip Jobs'un kapı dışarı edilmesinden bahsediyor mesela ama geri dönüşünden önce aradaki pixar tecrübesinin neredeyse bahsi geçmiyor. Zaten bir anda bir şeyler oluyor ve konu bitiyor. Sanki birçok önemli güzel şeyi atlamış gibiydiler. Bence insanlık tarihine gerçekten damga vuran buluşlardan biri olan iphone'dan neredeyse hiç bahsedilmiyor. Konuya çok güzel girmişler ama bitirememişler gibi geldi açıkçası film. Zaten imdb puanı da 5,9. 

İkinci filmimiz olan 2015 yapımı Steve jobs filminde ise gerçekten Steve Jobs ile filmn içinde dahi uzaktan yakından hiç bir alakası olmayan Michael Fassbender oynuyor. Bu filme direkt olarak Steve Jobs'un hayat hikayesi demekçok yanlış olur çünkü yukarıda da bahsettiğim gibi hem akıcı değil hem de sürekli olarak arkaplan diyalogları geçiyor. Bu filmin imdb değeri 7,3 ama açıkçası benim nazarımda ilk filmden daha kötü film. Filmi teknik ya da içerik açısından değerlendirmiyorum. Bir film ne kadar sıkıcı yapılabilirse o kadar sıkıcı yapmışlar. İzlerken sıkıldım sıkılırken izledim desem tam yeridir. Burada diğer filmden farklı olarak kızı Lisa da filmde sıkça yer edinmiş. Yani kısacası Steve Jobs'un özel hayatına el atılıyor bu filmde. Teknoloji tutkunlarını sıkması sanırım bu yüzden. 

Birçok insanın aksine ben bu filmi çok beğenmedim. Tamam dönemi çok güzel yansıtmış kıyafetler kurgu herşey ok ama bir şeyler eksikti bu filmde. Siz de izlerken farkına varırsınız. Filmin artılarından biri yükselişini düşüşünü ve tekrar yükselişini dahil etmiş olmalarıydı.

Şimdi gelelim benim favorime. Steve Jobs'un biyografisinden çıkıp Apple ile Microsoft'u kapıştırmaya ne dersiniz. Üstelik bunu taa 1999'da yani ben daha 9 yaşındayken yapmışlar.

Silikon Vadisi Korsanları - Pirates Of The Silicon Valley

Evet izleyip de gerçekten hayran kaldığım yegane filmlerden. Film iki taraflı ilerliyor bir tarafta Bill Gates diğer tarafta ise Steve Jobs ve teknoloji canavarı Steve Wozniak. Bu filmde iki devin kuruluşu ve birbirlerine karşı olan tutumları mükemmel bir şekilde birleştirilmiş. Microsoftun ve apple'ın mutfağına girmek için size eşsiz bir fırsat.

Apple'ın nasıl büyüdüğünü mü görmek istiyorsunuz? Ya da ms-dos nerden çıktı. Fareyi bilgisayarda kullanmak nasıl bir fikir. Apple'ın efsane reklamı nasıl ve neden çekildi. Bir sürü sorunun cevabını içeren ve iki devin dev olma adımlarını işleyen bu filmi teknolojiyle uzaktan yakından bağı olan herkesin bir şekilde izlemesi gerekir. Şu meşhur garajda ortaya çıkan fikir ve ürünlere de denk gelebilirsiniz.

Film zaman zaman belgesel tadında zaman zamansa gayet hoş bir akışla işleyen kullanıcıyı sıkmayan bir öyküye sahip. Zaten izlemeye hevesli iseniz o öykü sürükleyici bile sayılabilir. 

İzleyeceklere ufak bir not vereyim. Bu filmi izledikten sonra microsoft ve Bill Gates'e bakış açınış biraz değişebilir. 

3360

(0) Yorum

Yorumlar