Yıllar Geçerken Üstünden, Hissedilir Vakti Geldiği Değişimin

Hayat her gün farklı yönleriyle karşımıza çıkıyor. Bundan çok değil 1 yıl önce bambaşka yerlerde bambaşka dertlere sahipken şu an bambaşka şeylere kafa yoruyoruz. Bu yarın da bambaşka olacak. Bu farklılıklar en çok gençken ortaya çıkıyor ve ben de bugün bunları yaşar vaziyetteyim. Şimdi son yıllardaki değişimin etkisiyle girdiğim yeni düzende oluşturduğum web sayfamdaki ilk yazımı yazıyorum. Arka fonda bu müzikle başlarsanız okurken aynı tempoya sahip olabiliriz. Henüz hataların tamamını giderememiş olsam da inşaattan yeni çıkmış bir binada daireye ilk oturan apartman sakini gibi okuyabiliriz.

Bölüm 1 : İlk web sitesi deneyimi

Yıllardan 2013 aylardan ağustos ve ben üniversiteyi bitirmeye hazırlanıyorum. İki dersten yaz okuluna kalınmış ve derslerin açılmaması nedeniyle farklı iki ders alınmıştır. Derslerden birinden kalınmış üstüne de tek ders sınavından kalınmıştır. Dersin adı sayısal işaret işlemedir ve hocası klasik eline ajandayı alıp ona bakarak ders anlatan bir araştırma görevlisidir. Neyse bu konulara girmeden teğet geçelim. 

O dönemde daha önce kurumsal web siteleri ile uğraşmış admin paneller yaratmış gayet de olumlu sonuçlar almıştım. Kendi kişisel web sitemi yazmak istedim tabi ki. Hemen bir wordpress template ile yola koyuldum. Fakat içime sinmedi ve hem içerik yönetim sisteminin (CMS) hem de ön yüzünü kendim yazmak istedim. Nitekim yazdım da. İndirdiğim bir tema üzerine bir şeyler giydirerek ilk web sitemi hazırlamış oldum. Bu sitedeki amacım karşılaştığım basit sorunları başka kullanıcılarla paylaşmak ve bir günlük tutmaktı. Aslında ilk başlarda çok sahiplenmemiştim bir websitesi oluşturma işlemini. Bir süre sonra unuturum gider diye bir süre hiç dokunmadım. Daha sonra SEO olayını öğrenip onun üzerine geliştirmeler yaptım. Web siteme insanların gelmesi ve yorumlar yapması hoşuma gitmeye başlamıştı. 

Daha sonra yine bir şekilde araya işler-koşturmacalar ve zaman girince yine bir köşede unutuldu sitem. Bir gün yenilemeye karar verdim. Bir önceki sitemi kurdum yani bir nebze versiyon arttırmış oldum.

Bölüm 2 : .NET'e geçiş. v2.0

Daha hızlı daha modern bir şekilde artık asp.net bir web sitem vardı. İçeriklerim artmış doğru orantılı olarak trafiğim de artmıştı. Ancak bu sefer teknoloji ile ilgili detaylarla uğraşmak yerine kendi görüşlerime ağırlık vermeye başladım. yazmak daha eğlenceli paylaşılan şeyler daha farklıydı. Bu ivme beni güzel bir süre götürdü. Ancak araya başka ülkelerde yaşamak ve iş yoğunlukları eklenince eski heyecan kayboldu ve site de uzun süreli bir duraklama dönemine girdi. Bu dönem ilk döneme göre oldukça uzundu ve içerisinde büyük değişiklikleri barındırıyordu.

Bölüm 3 : MVC web site. v3.0 

Yaşanan değişimler baya major seviyelere çıkmıştı. Birden fazla ülkede yaşamış, birçok ülke gezmiş, birçok insanla tanışmış olan ben artık yeniliğe ihtiyaç duyuyordum. Bunun için zor bir kararla çok sevdiğim şirketimden ayrıldım çok sevdiğim arabamı bırkatım ve türkiyeye dönerek yazılım sektörüne giriş yaptım. Peki sadece içerik güncellemesi yetmez miydi? web sitesini de mi yenilemek gerekiyordu? Sadece yaşadığım ülkeyi değil, evimi - eşyalarımı hatta düzenimi de değiştirdim. Tüm bu değişiklikler ile kendini tanıtan sistemin de yenilenmesi gerektiğini hissettim. Bu yüzden 20 mayıs 2018 itibariyle yeni bir tema yeni bir renk ile başladım yeni web yolculuğuma. Bundan sonra çok farklı alanlarda yazılar yazıp çok farklı şeyler paylaşacağım.

542

(0) Yorum

Yorumlar