Turistlerden Nefret Eden Şehir Barcelona

Gezmek için araştırdığım Barcelona ile ilgili değişik ve oldukça ilgi çekici bir bilgiyi öğrenerek paylaşmaya karar verdim. Bu bilgi turizmde her geçen gün potansiyelini arttıran şehrin yerel halkının turistlere pek de sıcak bakmamaları. Aslında nedenlerine baktığınız zaman bu çok da sebepsiz gelmiyor.

Yurdumuz da dahil olmak üzere dünyadaki birçok şehir-ülke turizm gelirlerini arttırmak isterken bu konuda zirveye oynayan Barcelona halkı ise bundan bıkmış görünüyor. Turistik şehirlerde zamanla fiyatlar artar, şehir kalabalıklaşır ve şehirdeki tüm işletmeler turizmcilere göre tasarlanır. İşte bu durum yerel halkları hem pozitif hem de negatif anlamda etkileyebiliyor. Eviniz varsa evinizin kira geliri artabiliyor fakat eviniz yoksa ev için ödediğiniz kira değerleri artabiliyor. Bu aslında çift taraflı bir ekonomi. Düşünsenize mahallenizde normal dükkanlar yerine zamanla turistlere yönelik pahalı dükkanların olduğunu. Ve sürekli olarak turizm bölgesinde yaşadığınızı. Kiraların-ödeyeceğiniz her şeyin fiyatının arttığını. Bir turist bu rakamları öderken çok kafaya takmazken yerel halk bu şartlara daha zor ayak uydurabiliyor.

Konuyla ilgili Barcelona bazı önlem planları alındı. Bu önlemler özellikle apart-Bed and breakfast gibi turistlere yönelik yerlerin vergilerinin kontrollü ve arttırılmış olmasını ve şehirde yeni otel yapılmasını da engellemekte. Turizmin ülke ekonomisine önemli etkilerinin yanında halk psikolojisini nasıl etkilediğini ve fazlasının nasıl tepkiler yaratabileceğinin canlı örneği olarak verilebilir Barcelona'daki bu durum. Tabi ki bu yapılanmalar turistlere hizmet kaynaklarını azaltıp turistlere maliyetleri bir tık arttırabilir bunu da zaman gösterecektir.

Kaynak

268

(0) Yorum

Yorumlar