Viyana'nın Dünyaca Ünlü Lezzetleri (Figlmüller,Gasthauss Pfudl ve Cafe Sacher)

Künefeyi Hatay'da yiyeceksin hacı!

İskenderi Bursa'da yiyeceksin

Kayseri'ye gidip de mantı yemeden dönmek olmaz!

Bu tarz lafları çoğumuz çevremizden sıklıkla duyarız. İşte şehirlerimiz nasıl bu yemeklerle ünlendiyse schnitzel de Viyana için öyle. Zaten Viyana'ya gitmeyi düşünen herkes yapılacaklar listesine muhakkak schnitzel yemeyi eklemiştir. Schnitzel de en meşhur olarak Figlmüller adlı restaurantta sunuluyor. Bu ün tabi ki figlmüller'in Viyana'ya gelen her turist tarafından ziyaret edilmesine ve kalabalık olmasına sebebiyet veriyor.  Biz de bu kalabalıkta gidemediğimiz ilk günde Gasthaus pfudl adlı mekanda schnitzel'i denedik ve oldukça memnun kaldık. Tatlı olayına da cafe sacher'de meşhur sacher torte'yi yiyerek bir bakış attık. Dilerseniz hikayemize başlayalım.

Figlmüller hayaliyle çıkılan yolda ilk akşam yemeği - Gasthauß Pfudl'da tesadüfen unutulmaz bir lezzet

İnanılmaz yorucu bir gün geçirmiştik. Yorgunluk ve açlık birleşmiş üstüne de buz gibi bir hava eklenmişti. Yılbaşından hemen bir gün önce akşam yemeğimizi Figlmüller'de yemeye karar verdik. Figlmüller lokasyonel olarak St. Stephen's Katedrali'ne çok yakın bir mesafede bulunuyordu. Oraya doğru gittik Wollzeile denen sokak üzerinde Figlmüller tabelasını gördük ve içeri doğru girdik. Girdiğimizde figlmüller'in önünde birkaç kişi gördük bekleyen. Müdür olduğunu düşündüğüm kadın 7 Ocak'a kadar hiç boş yerinin olmadığını istenilirse arka tarafta bulunan -BackerStraße oluyor bu taraf- şubelerine gidip sıra bekleyebileceğimizi söyledi. BackerStraße tabi baker street anlamına da geldiğine göre bir Sherlock hatırlaması yaşamadık değil. 

Figlmüller Wollzeille

Figlmüller Wollzeille

BackerStraße şubesi de maşallah kızılay bir şeyler dağıtıyormuş gibi yüzlerce kişilik bir sıraya sahipti. Yüzlerce rakamı burada abartı olsun diye kullanılmadı ve biz bu sırayı aşabilecek tokluk seviyesinde değildik. Hemen başka bir yer aradık çevrede 2-3 tur attık, maps kurcaladık ve sonunda bir schnitzel mekanı daha bulduk. Gasthaus Pfudl. Bu mekan BackerStraße sonunda bulunuyordu. İçeri girdiğimizde resepsiyondaki dayıyla diyaloğumuz şu şekilde gerçekleşti.

r.d (resepsiyondaki dayı) : Hello, can i help you?

biz (biz) : We're Hungry!

r.d : Do you have reservation?

biz : We're hungry!

Gördüğünüz gibi çok ileri seviye iletişim kurma becerilerimizle adama durumumuzu anlattım. Kendisi de 7:30'a kadar bize bir masa ayarlayabileceğini söyledi -saat 6- ve sonunda yemek yiyecek bir yer bulmanın haklı gururuyla aşağı kata indik. Mekan bir loş bir mekandı ve etrafta ne turist ne de genç vardı. Hepsi kallavi orta yaşlı insanlardan oluşuyordu ve acayip sırıtıyorduk. İçeri girer girmez insanlar bize baktılar ve bu bakışlar ara ara dikkatimi çekti. Çok garip bir şekilde arkadaşımın telefonu şarj etmek için ayağa kalkıp gelmesine kadar detaylıca inceledi herkes. Hiç anlamadım neden olduğunu ve hiç de umursamadım açıkçası.

Gasthaus Pfudl Dış Görünüş

Gasthaus Pfudl dışardan görünüş - fotoğraf kendi sitesinden alıntıdır -

Yemek siparişlerimizi alman aksanıyla ingilizce konuşan kaba saba bir kadına verdik. Aslında kaba sadece Almanca'nın kabasıydı ama ben korkuyordum konuşurken kadın :). Dana eti ile yapıldığını söyledikten sonra bize Schnitzel'in yanında Cranberry marmelatı isteyip istemeyeceğimizi sordu. Ben yemekle beraber tatlı bir şeyi çok çekici bulmadım. Bi de çok da bilmediğim şeye bulaşmayayım dedim. Mesut -arkadaşım- ise Yüksek Avrupalılığıyla istedi. Cranberry sanırım kızılcık demek ve gerçekten de istememekle baya haklıymışım. Avrupa'da su alırken dikkat etmek gereken en önemli şeylerden biri gazlı su (sparkling water) - normal su ayrımı. Sparkling water her ne kadar maden suyu anlamına da gelse hiç bir şekilde tavsiye etmiyorum. Bu yüzden hemen gördüğünüz suyu almayın derim. Bu arada schnitzel yanında patates salatası oldukça gidiyormuş öyle dediler. Ben ne bileyim yediğim patates salatasının hayatımda tattığım en unutulmaz tatlardan biri olacağını.

Viyana Schnitzel ve Patates Salatası Kızılcık İle

Viyana Schnitzel ve patates salatası - kırmızı reçelimsi şey cranberries diye yanında istenirse getiriliyor -

Evet patates salatasının üzerinde semiz otu ve bunları harmanlayan muhteşem bir sos bulunmaktaydı. Bu yediğim lezzet schnitzel'in önüne geçmedi değil. Schintzel de oldukça lezzetliydi. Bu kombinasyonlar 20-25€ arası bir meblaya tekabül ediyordu bunu da eklemeden geçmeyelim. Şu an 150 liraya yakın bir paraya tekabul ediyor ve günden güne artıyor.

İlk schnitzel deneyimim oldukça güzel geçmişti Viyana'da. Karnımızı doyurduk patates salatasına hayran kaldık ve mekandan ayrıldık. Şimdi sıra ikinci günümüzde sabredip yiyebildiğimiz FiglMüller'de. 

Sonunda FiglMüller'de yemek yiyebildik!

Figlmüller SchnitzelBratislava dönüşü akşama doğru bu sefer 30-40 kişilik bir grubun arkasında figlmüller için beklemeye başladık. İçerdekilerin yarısından fazlası koniçivaydı - asyalı çekik turistler -. Bu arkadaşlar yemeklerini bitirmelerine rağmen en az yarım saat sofrada oturarak dışarda bekleyenlerden küfürlerini yiyorlardı. Uzunca bir süre bekledikten sonra BackerStraße şubesine girebildik. Mekan dışarıdan ufak görünse bile 3 katlı labirent gibi ordan oraya giden bir yapıya sahipti. Oturduk etrafımızdakiler tabaktan taşan schnitzeller'ini gömerken biz de gelecek schnitzel'i beklemeye başladık. Fakat bizimkiler beklediğimiz kadar büyük gelmedi. Normal insani schnitzel'di. Açlıktan çok da sorgulamadık. Bu arada burada schnitzel Gasthaus pfudl'a göre daha ucuzdu. Ben tavuk schnitzel söyledim. Mekanın en ünlü schnitzeli 115 yıllık domuz etli schnitzelmiş. Schnitzel'in yanında patates salatası ve elma dilim patates de söyledik. Patates salatası beklentilerin çok uzağında olmazsa daha güzel olabilirdi ama beni hayal kırıklığına uğrattı. Schnitzel de keza öyle beklediğim kadar iyi çıkmadı ve Figlmüller benden tam not alamadı. Ama işte ünlü mekan cazibesiyle gelip de uğranmayacak bir yer değildi. 

Viyana'da kredi kartlı ödemelerde de bahşiş sorulabiliyor. Ne kadar bahşiş olarak bırakmak istediğiniz pos cihazını size uzatılarak soruluyor. sizin girdiğiniz tutar yemek fiyatına ekleniyor.

Figlmüller yemek ve patetes salatası

Figlmüller'de schnitzel

Meşhur Sacher Torte'yi Mekanında Tattık

St.Stephen's Katedralinden yukarı çıkıp bir sürü dükkanın hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu KarntnerStraße üzerinde turlayarak hediyelik eşyalarımızı aldık. Ama öyle böyle pahalı değil söyleyeyim baştan. Bir magnet'e 2-3 euro ödemeniz gerekiyor bu da bize göre oldukça pahalı. Hediyelik dükkanlarının en renkli ürünleri bence kesinlikle no kangaroos in austria motifli eşyalardı. T-shirt,çanta,magnet ve daha bir sürü şeyde bunlar bulunuyordu. Ayrıca Viyana demişken en ünlü sima olan Mozart'ın da düzinelerce ürünü bulunuyordu. Dediğim gibi inanılmaz pahalıydı bu souvenir. Caddenin sonunda -casino wien'in çaprazında- opera binası bulunuyor ve opera binasına varmadan cafe sacher'i görebiliyorsunuz. Cafe sacher etrafında cafe mozart gibi birçok ünlü cafe bulunuyor. Tabi ünlü olan her şeyde olduğu gibi buralarda da sıra bulunuyor. Cafe sacher önünde 10 kişilik bir sıra olsa da yaklaşık yarım saat sıra bekledik. Bu esnada soğuk mu yemedik yüzümüz mü donmadı anlatamam. Bazı uyanıklar mekanın yan tarafındaki kapıdan girmeyi denese de orası sadece hediyelik dükkanıymış. Ben de ne var orda diyip sırayı tutarak mesut'u gönderek öğrendim.

Mekana sonunda kabul edildik. Baya kaliteli görünen bir mekan ve şık personel. Yalnız şık personel demişken içeri gelen müşterileri yönlendiren bir kadın vardı ve ben hayatımda bu kadar elit bu kadar kaliteli duruşu olan bu kadar asil bir kadın görmedim. İçeri girip çıkana kadar kadın her defasında dikkatimi çekti. Giyimi kuşamı ile dediğim gibi baya asil biriydi. Neyse konumuza dönelim. İçeri girdik ve siparişimizi verdik. Siparişimiz sacher torte -meşhur kek-, cappucino ve su şeklinde oldu. Siparişler geldiğinde cappucinoların üzerinde çok tatlı şekiller bulunuyordu. Birinde fil birinde ise yaprak deseni verilmişti. 

cafe sacher cappucinocafe sacher cappucino

 

Cappucino'ların lezzeti açıkası kekte pek bulunmuyordu. Yanındaki krema baya sulu bir tada sahipti. Kekin içerisindeki kayısı marmeladı da kekteki lezzeti bozmuş durumdaydı. Ama yine de denemedim dememek güzel bir duygu. Şekil olarak da sacher torte oldukça güzel bir şekle sahip. 

 

cafe Sacher sacher torte

Cafe Sacher - Sacher Torte

Bonus : Crossfield's Australian Pub

Evet No kangaroos in Austria dedik ve geldik Avustruya'daki kanguru mekanına. Cafe Sacher'in hemen arkasında bulunan bu pub'da nachos yedim ve biraz zaman geçirdim. Ancak burda paylaşılmaya değen şey çekirge kızartmasıydı. Bildiğin çekirge kızartması satıyorlar ve sattıklarına göre demek ki bunları alanlar var. Menüsünü buradan görebilirsiniz.

710

(1) Yorum

Şinitzel ingiltere gibi olmuş :)

10/06/2018 13:29Cevapla

Yorumlar