Bir İtfaiye Aracının Birleştirdiği Kültürler - Kalpler (Yangın Var Filmi)

Diyarbakır’lı bir kadın ve Karadenizli bir erkeğin aşkı. Uzaktan bakınca ne kadar klişe değil mi? Genelde aşk filmleri bu tarz farklılıklar üzerine kurulur. Zengin kız fakir oğlan ile başlayan bu klişeler zamanla evrilerek onlarca farklı konu ve hikayedeki filmi önümüze getirdi.

Bu filmin de konusu aslında çok farklı değil. Bu seferki bir kürt ve abisini şehit vermiş bir Karadenizlinin hikayesi.

Leyla ile Mecnun’dan hayatımıza girmiş olan Yavuz Hırsızın başrolünü Nesrin Cevadzade ile paylaştığı filmimizin ilk durağı Karadenizin yeşillikler içinde bir bölgesi. Öncelikle uyarmak lazım film çok sıcak bir film bu sayede sıradan bir öğle vaktinizi renklendirmenize yarayabilir.

Filmimizde itfaiye eri olan ana kuzusu Koşman bir görev icabı Diyarbakır’a ilçelerine hediye edilen itfaiyeyi almaya gidecektir. Ama dediğim gibi şehit kardeşi olan ve güneydoğuyu sadece haberlerden görebilmiş biri olması dolayısıyla gitmek istemez. Sonuçta karşısına ne çıkacağını bilmez ve bir tedirginliğe sahiptir. Tabi ki gitmek zorundadır ve hikayemiz ve kültür geçişimiz buradan başlıyor.

Anadolu’nun her kıyısında ayrı bir kültüre sahip olan ülkemizin birbirinden tamamen farklı iki şehrini-bölgesini-ırkını-kültürünü izleyeceğiz bu filmde.

Diyarbakır’a indiği ilk andan itibaren farklılıklarla karşılaşan Koşman’ın şaşkınlığını tebessüm ile izliyoruz. Aynı zamanda bölge halkının günlük yaşamı çok güzel işlenmiş. Her zamanki gibi güneydoğu sadece aşiretler ve onların müridleri olarak değil daha çok sıradan insanların yaşadığı sıradan hayatları ile beraber güzelce tasvir edilmiş. Burada lüks cipler ile yolculuk yapmak yerine dolmuş ile otobüs ile yapılan yolculuklar; yine buradaki muhabbetlere sahne oluyoruz.

Filmin içerisine yerleştirilen müzikler de o anki sahneleri çok yadırgamayan tipte akışa ve lokasyona uygun seçilmiş. Yine bölgedeki çocukların merakları ve yardım etme istekleri de yine hoş bir görüntü yakalatmış bizlere. Keza Anadolu’nun her karışının özellikle övündüğü yegane şeyi izletiyor. “Misafirperverlik”.

Nesrin cevadzade yangın var asyaMisafirimiz tarihi bir handa gerçekleşen düğünde resimdeki kızı görür ve filmimizin sıcaklığı oradan başlar. En çok sevdiği film olan Al Yazmalım’ın Türkan Şoray’ının adı olan Asya ile tanışır. Tabi ki burada hikayeyi oluşturacak şey sadece bu tanışma değildir. Asya’nın ısrarla itfaiye ile rize’de bulunan birine emanet teslim etmek istemesi ile  hikayemizin güzel kısmı başlar.

Beraber itfaiye arabası ile Diyarbakır’dan Artvin’e ordan Rize’ye ordan da Trabzon’a gidilecektir. Yoldaki muhabbetler gerçekten değişik ve Koşman’ın şaşkınlığı oldukça güzel görüntüler sergiliyor. Tabi ki yol üzerinde yaşanılan yanlış anlaşılmalar,talihsizlikler ve söndürülen yangınlar da yolumuza renk katıyor.

Tabi ki bu iş bir film ise güzel doğa sahnelerini katmadan da olmaz. Sadece görmek istediğimiz şey bir film ise ve gerçekten sadece film izlemek için izlerseniz çok hoş çok sıcak dakikalar geçirmiş olursunuz.

Artvinin güzellikleri ve Karadeniz’in kültürüne geçiş yaparak filmin tüm güzelliklerini bitirmiş olursunuz. Orasını da ben anlatmayayım siz izleyerek tadını çıkartın.

1240

(0) Yorum

Yorumlar