Bozmayan devam filmleri kuşağında bu hafta. John Wick ve yeni intikamı

Yakaladığı ciddi gişe hasılatıyla ikinci filmi çekilen John Wick’i bu yazıda kaleme alıyoruz. Öncelikle aksiyon sevenler için şiddetle önereceğimiz bu şiddet dolu filmin ilk filminden küçük birkaç not verelim. İlk filmde emekli katilimiz John artık bu işleri bırakıp namusuyla karısıyla yaşamak için inzivaya çekilmiş fakat karısını hastalık yüzünden kaybetmiştir. Sonrasında karısı öldükten sonra gönderilmek üzere John’a bir köpek almış ve bu köpek ile karakterimiz arasında kuvvetli bir bağ oluşmuştur. Bir gece benzinlikte güzel arabasını gören birkaç mafya çocuğu gencin arabayla ilgili istedikleri yanıtı alamayıp evine girerek köpeğini öldürmesiyle macera başlıyor. Maceranın devamı malum hepsini öldür!

Şimdi diyeceksiniz e bu filmler hep var ortada. Yani sıradan bir aksiyon filmi gibi. Cevabım şu olacak burada oynayan adam “Keanu Reves” yani bir diğer deyişle matrix’in neo’su. En sevdiğim erkek oyuncu olduğu için kendisi pek objektif olamayacağımı söyleyerek ikinci filme geçiyorum.

İkinci filmimizde ilk filmdeki rus mafyasından bağımsız olarak bu sefer Santino D'Antonio adlı onu pis işlerden kurtaran adam bu işlere dönüşü karşılığı borcu olan sözü yerine getirmesini ister. John ne kadar kabul etmek istemese de söz namustur der ve yola koyulur. Fakat bu sefer işler daha zor ve daha geniş kapsamlıdır. Son dönemde bu kadar adam öldürülen bir film görmedim. Filmdeki kurşun kalem ile barda 3 adam öldürmesinin tekrar gündeme gelmesi ve sonra bir sahnede kurşun kalem ile iki adam öldürmesi güldüren bir detaydı.

Neo demişken morpheus’u da eklemeden olmaz. Bu filmde morpheus da olaya dahil olmuş. Kendisini görür görmez hepimizin suratında birer gülümseme belirdi. Bir anda 2000 lerin başına gidip matrix ortamında dolaştık o an.

“Bir film devam filmi için anca bu kadar güzel bir son hazırlayabilir”

Filmin sonunda kapı o kadar açık bırakıldı ki kapatmak için devam filmini de çekmeleri gerekecek. Bu da tabi bizim gibi insanlar için güzel ve heyecan verici bir durum.

John Wick Chapter 2 klasik aksiyon filmi severlere konu-görsellik ve ses dahil tam anlamıyla bir doyum vaadediyor. Henüz sinemalardayken izlemek için fırsatı kaçırmamanız şiddetle önerilir.

345

(0) Yorum

Yorumlar