Masallar vs Betonlar - Üstüne Beton Dikilemeyen Hayaller (Bana Masal Anlatma Filmi)

Leyla ile Mecnun’un efsane senaristi Burak Aksak’ın hem senaryosunu yazdığı hem de yönetmenlik koltuğuna oturduğu filmi Bana Masal Anlatma’yı inceleyeceğiz bu yazıda. Döneminde çıkan saçma sapan filmlerin aksine daha oturaklı ve istenileni daha güzel ekrana  yansıtan filmimizi izlerken geçirdiğimiz zaman oldukça eğlenceliydi.

Film Leyla ile Mecnun’un absürdlüğünden izler taşıyarak bir masal ile merhaba diyor bize. İstanbul’un eski mahallelerinden birinde hala mahalle kültürünün yaşandığı ortamı ekranlarımıza getiren filmimizin başrol oyuncusu Behzat Ç.’nin Harunu yani Fatih Artman.

Hande Doğandemir - Bana Masal Anlatma AyperiBana masal anlatma filminin hikayesi bir masal karakterinin günümüz türkiyesine gelip oldukça sıradan bir ailenin hayatına katılması ile başlıyor. Bu karakterin güzeller güzeli olması gerekiyor ve  bunun için de gerçekten güzeller güzeli bir karakter karşımıza çıkıyor. Kim bu karakter ekranların yeni yüzü Hande Doğandemir.

Küçüklüğümüzde birçoğumuz annemizin babamızın anlattığı fıkraları kendi günlük hayatımıza uyarlayıp hayal gücümüzle olaylara dahil oluruz. Bu filmde de Rıza’mızın hayatına Ayperi gibi bir ay parçası dahil oluyor. Filmin başlangıcı o kadar yumuşak bir masalsı anlatıma sahip ki sizi bir anda filmin içine çekebiliyor. Bu filmde Burak Aksak’ın senaryolarına alışkın olanların bileceği üzere hem kahkahalar atabilecek hem de arkanıza yaslanıp hüzünlü sahneleri izleyebileceksiniz.

Tamamen betonlaşan İstanbul’un henüz el değmemiş eski havasını yaşayan bir semtini (Suriçi) konu alan filmde başrolümüz Rıza minibüsçülük yaparak geçimini sağlamaktadır. Rıza semt tarafından bilinen ve sevilen bir gençtir. Bu gencimiz henüz hoşlandığı kadınlara kendini ifade edebilecek kadar özgüvenli değildir ki bunları filmin içerisinde izlerken oldukça güldürücü şekillerde bize yansıtıyorlar. Rıza’nın dolmuş maceraları ve babasının anlattığı masallarla başlayan filmimizin ilk kısımlarına dahil olan ayperinin saflığı ve masumiyetini görebiliyoruz. Masaldan kaçan Ayperi kendisine rivayet edilen kahramanı aramaktadır ve bu kahramanımız Rıza’ya hiç benzememektedir. Zaten Rıza’nın Ayperi’ye olan bakışı zamanla değişecektir.

Cengiz Bozkurt - Bana Masal Anlatma - NafiFilmin ana karakterlerinin yanı sıra filme dahil olan ekip oldukça kaliteli isimlerden oluşmaktadır. Her biri bir şekilde hoşumuza gitmiş filmlerde ve dizilerde güzel roller almış bu insanlar filmin tamamlayıcı rolünü oldukça güzel üstlenmişler. Leyla İle Mecnun’un Erdal Bakkalı olan Cengiz Bozkurt’un da filmde oldukça aktif olduğunu söylersek zaten filmin izlenilebilirliğini gayet fark edebiliyor olacaksınız.

Filmimizin ilk yarısı mahalle kültürünü, akrabalığı , dostluğu ve mahallenin olmazsa olmazı gıybeti  içimize içimize işlerken ikinci yarısı bu mahalle kültürüne karşı verilen betonlaşma mücadelesine sahne oluyor. Beton para demek ve para için de insanların yapamayacakları şeyler oldukça sınırlı. Üstüne üstlük Ayperi’nin saflığından da faydalanılmaya çalışılması filmin ikinci yarısına büyük renk getiriyor.

Bazı sahnelerinde gülmekten yarılacağımız filmde özellikle dövüş sahnelerini dikkatli izlemenizi öneririm. Zira mahallelinin bu dövüş sahneleri son zamanlarda en çok güldüğüm sahnelerden birkaçına ev sahipliği yapmıştır.

Fatih Artman ve Hande Doğandemir’,in yanına

  • Cengiz Bozkurt yani Erdal Bakkal
  • Sadi Celil Cengiz
  • Gökçe Bahadir
  • Tarik Ünlüoglu
  • Gürkan Uygun
  • Erdal Tosun
  • Devrim Yakut
  • Berat yenilmez
  • Leyla ile Mecnun’un Hayrettini Cihan Ercan
  • Yeni güzelimiz Burcu Biricik gibi oyuncuları ekleyin ve bu filmin kötü olabileceğine ihtimal arayın.

bana masal anlatma mahalle kavga sahnesi

 

1840

(0) Yorum

Yorumlar