İnternetten para kazanma - Internet Reklamcılığı (Adwords,Adsense nedir)

Birkaç internet sitesinden ayakkabı baktıktan sonra bir süre neredeyse her girdiğiniz sitede ayakkabı reklamları görüyorsunuz değil mi? Nasıl oluyorsa google bütün hareketlerinizi izliyor ve her sitede reklamlarını çıkarttırıyor. Peki bu işten kim nasıl para kazanıyor. İnternetten para kazanma nasıl gerçekleşiyorGoogle yıllardan beri hizmet verdiği adwords olayını youtube'u almasıyla beraber iyice geliştirmiş ve bugün internetteki en büyük nakit akışının dönmesini sağlamıştır. Google , facebook gibi yazılım dünyasının duayeni iki şirket neredeyse işlerini güçlerini bırakıp reklam sektöründeki kar paylarını büyütmeyi hedefliyorlar. Bunlar için her ne kadar şirketlerin büyük olması , bütün dünyaya hitap etmesi önemliyken aslında en önemli unsur en önemsiz gibi görülen kullanıcılar. Yani biz.

Google ve facebook'un doğal olarak bir birinden farklı iki reklam anlayışı var. Google ile başlayacak olursak google kullanıcılardan istedikleri anahtar kelimelerde çıkarmak üzere reklamlar almaktadır. Bunları eklerken dönemsel olarak bir bütçe belirlemeniz ve bu bütçe karşılığında reklamınızın yayınlanmasını istemektesiniz. Google reklamınızı size uygun kişilere göstererek sizin popülaritenizi arttırmaya çalışır. Reklam verdiğiniz zaman sizden tıklama başına para tahsil ederler. Yalnız bu miktarlar sizin keywords performansınıza göre değişmektedir.

Sadece web tasarımı yapan bir firma olduğunuzu düşünün. Eğer reklam verirken web tasarımı,yazılım,medya,şeker,bulgur,kalem gibi her yerde görünmek için hem sizin ile ilgili hem de sizinle ilgisi olmayan kelimeleri listelerseniz doğal olarak bulgur arayan kişi sizi tıklamayacağından tıklanma/gösterilme oranınız düşecek. Bu da tıklama ile size gelenlerin TBM (tıklama başına maliyet) ödemeleri sizin için daha pahalı olacaktır. Google'da bir arama yaptığınız zaman sağ tarafta ve üst tarafta görünen ilk siteler genelde anahtar kelimenize uygun olarak size gösterilen ve siz tıkladığınızda google'a karşı tarafın ödeme yapmasını sağlayacak reklamlardır.

Bir de google'ın adsense olayı var. Girdiğiniz sitelerde üstte, sağda solda altta yani kısacası sitenin herhangi bir köşesinde gördüğünüz google reklamlarına adsense deniyor. Adsense için google'a web sitesi başvuruda bulunur ve kabul edildiği takdirde bu alanları google'a kiralamış olursunuz. Tıpkı evinizin balkonuna,camına,işyerinize, arabanıza reklam almış gibi. Tek farkı var google tıklanma başına size para ödüyor. Ha bu demek değildir ki ben alayım sabahtan akşama tıklayıp para kazanayım. Google sizin neredeyse her hareketinizi izlediğinden sitenizde reklam gösterilmeye başlandıktan sonra sizin tıklamanız google tarafından banlanmanıza sebebiyet verebilir. Eğer siteniz iyi bir trafiğe sahipse adsense'ten para kazanma konusunda sıkıntı yaşamazsınız.Bir de facebook,twitter reklamları var . Bu reklamlar bize yani kullanıcılara para kazandırmaz. Genelde reklamveren ve site arasında geçer. Facebook iki çeşit ya sayfanızın tanıtımını yapar ve size taahhüt ettiği kullanıcıyı getirir. Ya da web sitenizi tanıtır. Bunlar da aynı şekilde gösterilme değil de tıklanma başına ödeme alan sistemlerdir.

Web sitelerine koymak için piyasada onlarca iyi , kötü reklam siteleri bulunmakta. Reklamcılık şu anda internet sektörünün en büyük gelir kaynağı haline geldi. Bir zamanlar google adwords için neredeyse kuponları havada dağıtırken bugün ayağına kapanılacak duruma geldi. Bunların tümü kullanıcılar yani bizlerin gittikçe her şeyimizi internet üzerine taşımamızdan kaynaklanmaktadır. 

3098

(0) Yorum

Yorumlar