Oracle Primavera Unifier - Project Management Software (proje yönetim yazılımı) - 1

Primavera Unifier yani kısaca unifier oracle firması tarafından satın alınmış ve geliştirilmesi sürdürülen bir project management yazılımıdır. Uluslararası projeler üzerine çalışan bir firmadaysanız oracle ürünleriyle karşılaşmanız çok uzun sürmeyecektir.İnşaat şirketlerinin büyük bir kısmı projelerini planlamak için oracle primavera yazılımı ya da microsoft projects yazılımı kullanmakta. Bu konuda duayen olan primavera üzerine oracle unifier adı altında farklı bir yazılımı piyasaya çıkardı. Unifier birleştirmek anlamına gelen unify'i çağrıştırabilir. Zira bu yazılım shell ve project olmak üzere iki kırılıma ayrılmış durumdadır. Projelerinizi ayrıca shell'ler altında toplayabiliyorsunuz. Örneğin Rusya da bulunan projelerinizi Russian Projects adı altında toplayıp Arabistan projelerini farklı bir shell altında toplayabilirsiniz.

Projeler , business process ler , workflow lar Company Workspace adı altında tek bir alandan yönetilmektedirler. Yani sizin Material Requisition Business Process'iniz ayrı projelerde farklı veriler girilerek işlenmesine rağmen iş akışları tek bir yerden (company workspace) yönetilmektedirler. Yani bir yerden eklediğiniz bir input formu aynı anda tüm projelerinize eklenmiş olur. Bu da size büyük bir kolaylık sağlar. Aynı şekilde iş akışlarının , formların yönetimi ; bağlantıları tamamen tek bir alanda yapılır. 

Unifier sistemi verilen yetkilendirmeleri esas alarak süreç olarak iki şekilde işlemektedir. 

  1. Onay süreçleri (Bir iş akışının kaç tane onay sürecinden geçeceği, hangi adımda hangi kontrollerin olduğu Company Workspace'den belirlenir , kimin hangi süreçte onaylayacağı Proje yönetim modunda seçilir.)
  2. Onay süreçleri içermeyen direkt giriş yapılabilen süreçler

Unifier üzerindeki kullanıcılar yine company workspace içinden tanımlanıp projelere ayrıyetten dahil edilmeleri gerekir. Yani programa kaydettiğiniz kişi diğer projeleri göremiyor. Diğerlerine de kayıt etmeniz gerekiyor. Bu da projelerin bağımsızlığını simgeliyor. Bir projedeki verilerin diğer projelerde görüntülenebilmesi de bu kapsamda olanaksız oluyor.

Unifier'ın en güzel yanlarından biri de onay süreçleri. her adım için 3 farklı onay süreci hazırlayabiliyorsunuz. Bunlar;

  • Single onay yani o aşamada kaç kişiye yetki verirseniz verin tek birinin onaylaması yeterlidir.
  • Majority (çoğunluk onayı) burada onay verecek kaç kişi tanımladıysanız onların çoğunluğunun onay vermesi gerekiyor. Yani 3 kişinin onayının gerektiği bir durumda 2 kişinin onayı yeterli olmaktadır.
  • Consensus ise onay sürecinde kaç kişi olursa olsun herhangi birinin red vermesi durumunda sürecin gerçekleşmeyeceğini bildirir.

Bu yazıda unifier yazılımının birtakım özelliklerinden bahsettim. Unifier ile ilgili yazılar yazmaya devam edeceğim.

2955

(0) Yorum

Yorumlar