SEO nedir,seo çalışması fiyatları, seo analizi ve seo faydaları (seo nasıl yapılır)

Arama motoru optimizasyonu yani SEO günümüzde milyonlarca dolarlık bir sektörün en önemli kolunu oluşturuyor. SEO sayesinde insanlar milyonlarca insanın sürekli yürüdüğü bir yolda dükkan açabiliyor. ne mi oluyor bu yol. Tabi ki internet.

Bir şirketiniz olduğunu düşünelim. cep telefonu satıyorsunuz. cep telefonu satan dükkanınıza gelip de bir şeyler satın alan insanların sayısı ne kadar fazla olursa o kadar para kazanıyorsunuz değil mi. Peki dükkanınızın yeri? Örneğin günde 3-5 kişinin geçtiği bir dükkanınız mı olsa daha çok para kazanırsınız yoksa günde yüzbinlerce kişinin geçtiği istiklal caddesinde mi. Cevap belli peki istiklal caddesinde dükkan açmanın maliyeti nedir. Söyleyeyim çok fazla. Eee orada dükkan açamazken o kadar insana nasıl hitap edeceğiz? Bunun da cevabı basit. İnsanların sanal olarak en çok dolaştığı yer olan internette. 

İnternette vitrin sahibi olmak öyle kolay değil. Basitçe bir web sitesi ayarlarsınız şirketinizin adıyla domain alırsınız ama insanların şirketinizin adıyla oraya gelmesini beklemek oldukça kötü bir hamle olur. Bunun için sitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkması gerekir. Bunun için de bazı çalışmalar gereklidir.

İnternette seo hizmeti veren onlarca web site, kullanıcı vb. oluşum bulunmakta. 20 TL ye de hizmet veren var 10000 TL ye de. Peki 20 TL'ye hizmet veren sizi en üst sıralara çıkarabilir mi. Ya da 10000 TL lik hizmet veren size garanti bir yol sunar mı. Bunu inanın çözümlemek zor fakat bir keresinde denedim ben. 30 TL civarı bir hizmet satıcısına bir web sitesi için SEO çalışması yapmasını istedim. Sonuç mu sizden 3 tane kelime istiyor üst sıralarda çıkmak istediğiniz bu 3 kelimeyi kullanıp kullandığınız kelimelerden saçma sapan bir iki paragraf üretiyorlar sonra fake hesaplarla açtıkları pinterest,scoop.it gibi imleme ve twitter , facebook , linkedin gibi sosyal sitelerde de aynı cümlelerle saçma sapan linkleme yapıyorlar. sonra da wordpress vb ücretsiz web sağlayıcılarında yine saçma sapan hesaplarla makale oluşturup oluşturdukları 2 paragrafı aynı şekilde girip size bunları satıyorlar. sonuç mu yüzlerce backlink'iniz olduğunu söylüyorlar size fakat siteniz ilk sıralara çıkmıyor. Aksine google bu tarz şeyleri sevmiyor da diyebiliriz. Bunlarla uğraşmak yerine daha basit şeyler ile google'da daha üst sıralara çıkmak mümkün. Ben de seo konusunda çok iyi sayılmam ama basit şeyleri halledebilecek düzeydeyim.

Kişisel sitem öyle aman aman yazılarım olmamasına rağmen aylık 1200-1500 arası google'dan hit alma potansiyeline sahip. Yani sadece google aramaları ile günde ortalama 40-50 kişi benim siteme geliyor. Belki siz de google ile geldiniz. Ben tabi ki hizmet satan bir firma değilim ve direkt kullanıcıya hitap eden bir ürünüm yok. Ama basit te olsa kendi çabalarımla bazı konularda üst sıralara çıkmayı başarabildim. 

Kendi yaptığım ve size de önereceğim birkaç önemli nokta

  • Sitenizde kesinlikle url rewrite yöntemini kullanın. Yani siteadi.com/urun_id=123123&cat=121 yerine siteadi.com/cep-telefonlari/samsung-galaxy-s5-cep-telefonu gibi daha çözümlenebilir şeyler kullanın. Ben bununla ilgili asp.net ve php ile iki farkı url rewrite komutunu anlattım. Bunların onlarca yolu var sadece ikisin benden.
  • Kesinlikle sayfa açıklamalarınıza önem verin. Google meta description kısımlarına büyük önem verir.
  • Sayfa başlığı kesinlikle aranılan konuyu içermeli ve mümkünsü title,keywords,description ve url birbirleriyle benzer içerikte olmalı.
  • Css,html,js dosyalarınızı sıkıştırın. Bu dosyaları sıkıştırarak google'ın daha iyi analiz etmesine ve sayfasının cevap sürelerinin hızlanmasını sağlarsınız.
  • resim kullandığınız zaman resimleri istediğiniz boyutlarda croplayıp width,height ve alt etiketleri ile kullanmaya özen gösterin. Bu da görsel aramalarda sitenizin üst sıralara çıkmasına yardımcı olur. Ayrıca büyük boyutlu resimler yerine resimlerinizi web için optimize edin örnek link.

Evet bu 3-4 ufak dokunuşla bile siteniz baya büyük bir ivme ile ileriye atılabilir. Üzerine bir de sosyal medya hesaplarında bazı yazılarınız paylaşılırsa bu işlemler daha çabuk işe yarayabilir. Şimdi bilmeyenler için bazı şeylere ufakça değinecem.

SEO NEDİR?

Seo web sitenizin arama motorları (başta google,yandex,bing,yahoo) na uygun bir hale getirilmesi işlemidir. Arama motorlarının bazı kriterleri vardır ve bu kriterlere uyum sağlarsanız daha üst sıralara çıkmasını sağlar.

SEO FİYATLARI?

Seo fiyatları ile ilgili genel bir şey yoktur. Yapan kişinin insiyatifine bağlıdır. Sadece herkese güvenmeyin ve özellikle 30-40 tl ye hizmet vereceğini iddaa edenlerin sürümden kazandığını unutmayın.

SİTEMİN SEO DURUMUNU NASIL GÖRÜRÜM?

siteniz için analiz yapabileceğiniz onlarca site bulunuyor. Benden size birkaç link

http://seositecheckup.com/ gördüğüm en kalitelisi

https://www.site-analyzer.com/

http://app.upcity.com/free-tools/seo-report-card

https://www.woorank.com/

ve tabi ki türkçe hizmet veren siteler

https://wmaraci.com/seo-analiz

http://analiz.r10.net/seo-analiz/

https://www.seohocasi.com/seo-analiz/

Bunların çoğu size eksiklerinizi söylerler. Bir de iki tane site de sitenizin performans durumunu sizin için gözler önüne serer.

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

https://gtmetrix.com/

SEO FAYDALARI

Faydaları saymakla bitmez. Ne kadar iyi bir çalışma yaparsanız siteniz o kadar yukarıda yer alır. Daha fazla kişi sitenize gelir. Reklam varsa sitenizde reklamlardan gelirleriniz artar ürün satıyorsanız da daha çok kişiye erişirsiniz.

6509

(0) Yorum

Yorumlar