Eğer Ürüne Para Ödemiyorsanız Ürün Sizsiniz

If something is free, you are the product yani eğer bir ürün ücretsizse siz ürünsünüz.

Günümüzde devrin internet - mobil düzenine döndüğünü neredeyse herkes her yazısında yazıyor. Peki bu şirketler ne yapıyor bu paraları nasıl kazanıyorlar? Facebook,Google-Youtube,Twitter,Instagram gibi milyarlarca insanı çeken uygulamalar ne oluyor da ayakta kalabiliyor. sunucu masrafları çalışan masrafları ıvırı zıvırı vs. Peki ya oyunlar? Oyunlara para ödeyenleri ayrı tutarak söylemek istediğim bir ürün ya da uygulamayı indirdiğinizde kullanıcı nasıl bir kazanç sağlayabiliyor. İşte tüm bunların cevabı sizsiniz.

Sağlayıcılar size bir şey satmadan para kazanabiliyorsa aslında satılan sizin deneyiminiz oluyor. Tvde açık kanalda yayınlanan Türkiye kupası maçından atv ne kadar kazanıyor? ya da daha doğrusu bir şey satmadan ne kazanıyor sorusunun cevabı da biz oluyoruz. Biz izlediğimiz için reklam alabiliyor ve bir nevi bizim izlememizi başkalarına satıyor.

Aslında kapitalizmin doruk noktalarına ulaştığımız bu dönemde oldukça doğal bir şey bu. Bizler ne kadar adblock'lar ne kadar engelleyiciler kullanmak istesek de başka bir bakış açısıyla bakmamız gereken bir nokta var. Bu şirketler bizim deneyimimizi satamadığı zaman ne satacaklar? Ne yiyecek bu arkadaşlar daş mı yesinler. Bazı siteler (özellikle dizi-film gibi korsanlar başta olmak üzere) reklam deneyimlerini tahammül edilemez boyutlara taşısa da cep telefonlarında henüz yaygınlaşmayan adblock sayesinde hala bir akış dönmekte. Çok güçlü bir adblock sisteminin yazıldığını ve telefon-tablet-bilgisayar dahil her platformda çalıştırıldığını düşünün. Bizi nasıl bir dünya bekler? Ben söyleyeyim. Aldığınız oyunu parayla almanız gerekecek. Bir sürü içerik sağlayıcı reklam alamadığı için kapanıp gidecek. Ya da ücretli sistemler ile finanse edilmeye çalışılacak.

Bir futbol takımı düşünün 20 milyon taraftarı olsun. Bu takıma sponsor olan bir firma aslında formaları satıldığı zaman sizin üzerinizde görüneceğinden o yatırımları yapıyor. Yani yine siz ürün oluyorsunz. 

637

Etiket Bulutu

internet reklam

(0) Yorum

Yorumlar