Budapeşte'de ilk gün Yılbaşı (Yılbaşı yemeği ve Kutlamalar)

Viyana'dan yorucu bir yolculuğun ardından Budapeşte'de otelimize yerleşmiştik. O kadar yorgundum ki akşam 8'e kadar uyuyup uyandım kıvrandım yatağımda. Biraz toparlandıktan sonra sevgili dostum Mesut ile beraber budapeşte'de yılbaşını geçirmek üzere dışarı çıktık. İlk gözüme ilginç eski budapeşte mimarisi çarptı. Şehrin farklı ve kasvetli bir havası vardı. Budapeşte'ye gelmeden önce burası çok fazla meth edilmişti fakat benim ilk izlenimlerim pek öyle değildi. 

Budapeşte'de gözüme ilk çarpan bina

Budapeşte'de gözüme ilk çarpan bina Macar Ulusal Müzesi

Budapeşte'de değişik bir bina

Budapeşte'de değişik bir bina

Budapest Eye (Budapeşte Dönme Dolap)

Budapest Eye (Budapeşte Dönme Dolap)

Merkeze doğru yürüyüp etrafı izlerken kalabalığın arttığını farkettik. Kalabalığa doğru gittiğimizde ilk Budapeşte'nin meşhur simgesi Budapest-eye yani dönme dolap etrafında hareketlilik gördük. Etrafta eğlence malzemeleri satanlar, seyyar satıcılar ve eğlenmeye çıkan halk gayet güzel bir kitle oluşturuyordu. Yolculuklar, yorgunluklar bize bir karın açlığı vermişti. Bunu gidermek için yemek yemeye mekan aramaya başladık. Bu esnada etrafı incelemeye devam ettik. Rasgele sokaklarda yemek yiyecek yerler aradık. Ancak bir sıkıntı vardı : Yılbaşı.

Yılbaşında her yerin rezervasyon isteyeceğini önden düşünememek açlığımızın nirvanaya çıkıp yorgunluğumuzla karışmasına vesile oldu. Bir de yılbaşında güzel bir yerde yemek isteği bu işi inanılmaz acı verici bir hale getirdi.

Şehrin sembollerinden St.Stephen's Bazilikasının önüne geldik. Burada Christmas market kurulmuştu. Açıkçası burada yiyecek düzinelerce yemek vardı. Ama bu yemeklerin aşırı yağlı ve domuz eti katkısı olması biraz itici geliyordu. Zaten resimlere baktığınızda menunun çok iç açıcı olmadığını görebilirsiniz.

St Stephen's Basilica

St Stephen's Basilica

St Stephen's Basilica

St Stephen's Basilica

Budapeşte Christmas Market

Budapeşte Christmas Market

Budapeşte Christmas Market

Budapeşte Christmas Market

Budapeşte Christmas Market

Budapeşte Christmas Market

Mekan arayışlarımız sonunda Perfetto adlı italyan restoranı ile son buldu. Perfetto'ya girerken kasadaki kişi yaklaşık 30'ar euroluk minimum harcama yapmamız gerektiğini söyledi. Biz boş yer bulmanın sevinciyle hemen restaurant'a oturduk. Siparişlerimizi verdik ve yemeğimizi beklemeye başladık. Bu bekleyiş esnasında kapının açıldığı her an budapeştenin soğuğunu içimde hissettim. Mekan kalabalık ve bizim yemek yaklaşık 1 saat gelmedi. Bu gelmeyen yemek yüzünden ben bardakları - çatalları kemirecek duruma gelmiştim. Birkaç kez sert bir şekilde garsona saat işareti yaptıktan sonra yemeklerimizi alabildik. Yemekler fazlasıyla lezzetliydi. Hele pizzası son zamanlarda yediğim en güzel pizzaydı. Yemek bittikten sonra bu sefer hesap için beklemeye başladık. Gergin atmosferde geçen akşam yemeğinden sonra hesabımızı ödedik ve Chain Bridge tarafına doğru yola çıktık.

Budapeşte'de yılbaşı yemeğini yedğimiz mekan Perfetto

Budapeşte'de yılbaşı yemeğini yedğimiz mekan Perfetto

Budapeşte'de gözüme çarpan diğer şeylerden biri de insanların taktığı kulak memelerini genişleten büyük küpeler. Fotoğraflarını çekemedim ama birkaç kişide görünce ilginç gelmişti.

Chain Bridge(Zincir köprüsü)'e doğru yolda yürürken şişman polis heykelinin önünden geçtik. Heykel oldukça sempatik ve yaratıcıydı. Sonunda köprüye vardığımızda etrafta daha birkaç dakika kalmasına rağmen patlayan tek tük havai fişekler bulunuyordu. Zaten 8 den itibaren sağda solda insanlar havai fişek patlatmaya başlamıştı. Biz havai fişek gösterilerinin yılbaşı ile beraber inanılmaz boyutlara çıkacağını düşünürken birkaç havai fişek patladı ve bitti. Yılbaşı havai fişek kutlamaları bu kadardı. 

Budapeşte Yılbaşı Kutlamaları

Yukarıda yazmayı unuttum ama yemek yiyecek yer ararken vaci utca gibi macaristanın istiklal caddesinden de geçtik. Bu tür caddeler her şehirde olduğundan ve çok bir anlam ifade etmediğinden çok detaylı paylaşma gereği hissetmedim.

Budapeşte Vaci Utca

Budapeşte Vaci Utca

649

(0) Yorum

Yorumlar