SQL Server Yedek Alma ve Geri Yükleme Yöntemleri (MSSQL BACKUP & RESTORE)

Merhaba , Sql Server sistemlerinde veritabanının performansı kadar verilerin güvenliği de önemlidir. Birçok büyük şirket hackerların saldırılarına uğrayıp bir çok datasını karşı tarafın ele geçirdiğini ve bu dataları geri vermek için milyonlarca dolar istediğini hepimiz biliyoruz.

Eğer bu datalarınızın yedeği yoksa o zaman iş sıkıntıya düşüyor.Sadece hackerlar değil doğa da bize bazen süprizler yapabiliyor. Bodrum kata koyduğunuz server odasını su basması , elektrik kontağından çıkan yangınlar vs. serverları tehdit eden en önemli güvenlik unsurlarıdır.

Peki nasıl alacağız sql server veritabanımızdaki dataların yedeğini. Bununla ilgili birçok yol bulunmakta. Bir yolu manuel yedek alma şeklinde kendimiz tarafından alınan yedekler bir başka yolu tanımladığımız sql server job ları ile oluşturduğumuz kurallar aracılığı ile periyodik olarak almaktır. Ayrıca windows scheduler ile de alabiliyoruz fakat bugüne kadar hiç denemedim bunu :) .

Manuel olarak yedek alma :
Bunun en basit yöntemi veritabanını sağ tıklayıp Taskler içinden backup oluşturma. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebiliriz.

 1. Object explorer da bulunan Databases sekmesi genişletilir.
 2. Yedeğini alacağımız database ismine sağ tıklayıp Tasks -> Backup tıklanır.
 3. Burada Destination kısmı bize backup un nereye alınacağını seçme fırsatı veriyor. Bunun için Remove ile mevcut olanı silip Add ile uygun yeri seçerek kendi backup dosyamızı istediğimiz yere atabiliriz. verdiğimiz ismin sonuna .bak getirmeyi unutmuyoruz. 
 4. OK deyince backup dosyamız oluşturuluyor.

Manuel olarak backup almanın başka bir yolu da script oluşturarak backup alma. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayabiliriz.

 1. Yine Tasks kısmına gelinir bu sefer Generate Scripts seçeneği seçilir. 
 2. Açılan Pencerede Next denir.
 3. Choose objects kısmında nelerin oluşturma dosyasını istediğinizi gösterilir. Script entire database and all database objects seçilerek tüm database alınması sağlanır.
 4. Next denilir. Gelen ekranda birkaç seçenek çıkar karşımıza. Bunlar
  Save to file: Oluşturduğumuz scripti dosyaya kaydetmenizi sağlar.
  Save to Clipboard: Bu scripti clipboarda kopyalar istediğiniz yere yapıştırmanız için.
  Save to new query window: Bu seçenek ile oluşturduğumuz script yeni sorgu penceresinde açılır. 
 5. Next demeden önce önemli bir detay bu özellik doğrudan trigger gibi eklentileri almaz. Ayrıca sadece database yapısını alır ve dataları almaz. Bunları da almasını sağlamak için Advanced kısmı tıklanır.
  General kısmı altında bulunan Types of data to script seçeneği Schema only den Schema and data kısmı seçilir.
  Table/View Options kısmında Indexes, Triggers gibi hangi özelliklerin gelmesini istiyorsanız Ture yaparsınız. Ok dedikten sonra Next ve tekrar Next diyerek sistemi tamamlayabiliriz.
   

Bu şekilde de yedeğimizi almış olduk. Peki bu yedekleri nasıl restore edeceğiz. Aslında oldukça basit. İlk seçeneğimiz ile oluşan .bak uzantılı dosyayı restore etmek için databases kısmı sağ tıklanarak restore database denilir. 
To database kısmına hangi database olarak kaydedeceksek o isim verilir. Source for restore kısmı ile de From device seçilir. burada dosyamızı seçip ok tuşuna bastıktan sonra database'imiz restore olmuş olur. (Restore kısmında hangi yedeği geri almak istiyorsak o seçilir).

5566

(0) Yorum

Yorumlar