MS SQL Otomatik Back Up Alma - 1 (SQL Server Job ile Yedek Alma) Resimli

MS SQL de yaptığımız çalışmaların güvenliği için yedek almak oldukça önemlidir. Zira bilgisayarımızın başına ne geleceği belli olmaz. Ayrıca yaptığınız kod hatalarını geri döndürmek için eski backupları kullanmanız gerekebilir.mssql backup alma adlı yazımda mssql den kendimiz nasıl backup alabiliriz bunu anlatmıştım. Şimdi ise yedeklerimiz için job oluşturup bu işlemleri sql server a atayacağız. (Sql Server Express uygulamalarında Job kullanılamaz)

Öncelikle Sql Server uygulamamızda Sql Server Agent sekmemizi genişletip Jobs kısmına sağ tıklıyoruz. New Job deyip aşağıdaki ekranı açıyoruz. Bu aşamada Job'umuza isim verip Sol menüsünden Steps adımına geçiyoruz.ekranda görüldüğü gibi New deyip yeni stepimizi oluşturuyoruz. İçerisinde yedek alacağımız database i seçip aşağıdaki kodu yazıyoruz. 
 

BACKUP DATABASE [deneme]
TO DISK = N'c:/deneme_'+CONVERT(varchar(50),GETDATE(),105)+'.bak'

burada BACKUP DATABASE ile hangi veritabanını alacağımızı bir daha point ettikten sonra aşağıdaki satıra hangi klasöre ve hangi isimle ekleneceğini yazıyoruz. Bu sorgu sonucu oluşturacağımız programa göre deneme_01-06-2015.bak gibi o günü içeren bir bak dosyası oluşacaktır. Bir sonraki adım olan Schedules adımına geçiyoruz. Bu adımda hangi zaman aralıklarında Jobumuzun çalışmasını istediğimizi yazıyoruz.Önce takvimimize bir ad veriyoruz. daha sonra schedule tipini seçiyoruz. Recurring ile sürekli tekrarlamasını çağırabiliyoruz. Frequency kısmında Occurs ile hangi zamanlarda tekrarlamasını istiyorsak onu seçiyoruz. 3 adet seçeneğimiz bulunmakta. Bunlar Daily,Weekly,Monthly dir. 

Biz bu işlemimizde Daily seçeneğini seçerek günlük yedek almayı seçiyoruz. Daily frequency ile Occurs once at seçeneği ile hangi saatte almak istediğimizi seçiyoruz. Duration sekmesinde dehangi tarihte başlayıp ne zaman biteceğini seçebiliyoruz. 

Notifications kısmında istersek tamamlandığı zaman neler yapabileceğini seçebiliriz. Eğer mssql e SMTP ayarlarını yapmış maillimiz var ise her tamamlandığında mail bildiirimi alabiliriz. ok dedikten sonra jobumuz çalışmaya başlayacaktır.

4783

(0) Yorum

Yorumlar