Neden Özel Yazılım? Yazılım Yaptırman Maliyeti

Neden Özel Yazılım? Yazılım Yaptırman Maliyeti
2 Mayıs 2014Internet

Yazılım teknolojilerinin hızla geliştiği günümüzde firmalar eskisi gibi binlerce excel dosyası arasında gezinmek yerine bu işlemleri kendi kullandıkları yazılımlar aracılığıyla halletmeyi tercih etmektedirler. Firmalar bunlar için iki alternatifli yöntem izlemektedirer. 

 • Paket bir program satın almak
 • Kendi yazılımını hazırlatmak

Bu ikisi arasındaki fark ise oldukça derindir. Birinde aldığınız yazılımın platformu , içeriği , kullanımı çoğu zaman sizin arzu ettiğiniz şekilde değil de yazılımın izin verdiği ölçülerde belirlenir.  Diğerinde ise (kendi yaptırdığınız yazılım) tüm bu unsurlar yine sizin tarafından belirlenir.

Özellikle inşaat ve enerji sektörünün gelişmekte olduğu ülkemizde bu tarz firmalar çözümlerini genelde hazır ERP ve CRM yazılımlarını implemente ederek çözmeyi tercih etmektedirler. Bununla ilgili olarak piyasanın büyükleri olan Microsoft , SAP ve Oracle ın bazı yazılım çözümleri mevcuttur. Tabi ki bu yazılımlar birçok profesyonel mühendisin elinden geçip geliştirmesi aracılığıyla iş ortaklarına geldiği için çok daha güvenli ve güçlüdürler. Fakat bu güvenlik ve performansın da bir bedeli var tabi. Sadece bu yazılımların kullanım hakları bile onbinlerce dolarlık lisans bedelini içermektedir. geliştirmek için iş ortağına vereceğiniz -genelde adam saat üzerine çalışılır- ücretler de yine bu boyutlara çıkabilmektedir. Ben bu kadar büyük bütçelere yatırım yapmaktan çekinen firmalar için bazı kriterler vererek özel yazılımları bir yazılımcı olarak mümkün olduğunca övmeye çalışacağım. 

İlk olarak bir özel yazılımın neden tercih edilebileceğini birkaç cümle ile anlatacağım

 • Yazılım sadece sizin firma için yapıldığından iş akışınıza tamamen uygun olur.
 • Özel bir yazılımda işlerinizi yazılıma göre ayarlamak yerine yazılımın işlerini size göre ayarlamasını sağlayabilirsiniz.
 • Sırf ismi için onbinlerce dolarlık lisans bedelini ödemek yerine bu parayı yaptıracağınız özel yazılımlara harcayıp daha optimal sonuçlar elde edebilirsiniz.
 • Bu yazılımlarda karşılaşacağınız problemler kademe kademe dolaşmak yerine direkt yazdırdığınız muhattap aracılığıyla zaman kaybetmeden çözülebilecektir.
 • Maliyet açısından en ekonomik yöntemdir.
 • Hesap hatalarıyla uğraşmazsınız. Çünkü yazılımınız sizin istediğiniz kriterlerde istediğiniz hesaplamaları yapar.
 • İlk başta maliyetli görünse de uzun vadede kesinlikle getirisi olan bir işlemdir.
 • Eğitimlerde özel olacağından tüm personeliniz sizin yazılımınızı öğrenmek için haftalarca programda dolaşmak zorunda kalmaz.
 • Elinizdeki  veriler ışığında planlamalarınızı düzgün yapabilmenize olanak sağlar. Unutmayın planlama her şeydir!
 • Bu yazılımla zaman kaybetmeyerek asıl işinize odaklanırsınız . Bu sayede kayıp saatleriniz ortadan kalkar.
 • Belkide saatler harcayarak bir araya getirdiğiniz verileri tek tuşla karşınıza getirirsiniz.

Peki özel bir yazılım hazırlamaya karar verdiniz bunun için ne yapmalısınız

 • Kesinlikle yazılımı yaptırmadan önce ne istediğinize karar verin. Sırf yazılım yaptırmak amacıyla bir yazılım firmasıyla irtibat kurmayın.
 • İstekleriniz ve beklentileriniz doğrultusunda bu hizmetleri veren firmalarla iletişime geçip kendilerine aktarın.
 • Kesinlikle birden çok firmadan teklif alın.
 • Yazılımı yapacak firma veya kişilerden bu yazılımı kullanacak kullanıcıların hangi platform ve ne tür makinelere sahip olması gerektiğini öğrenin.
 • Kesinlikle ama kesinlikle o firmadan birkaç yazılım ile ilgili demolar isteyin. Ya da yaptıkları yazılımların size sunulmasını isteyin.
 • Tüm bu kriterleri göz önüne aldığınızda gerçekten size çözüm üretebileceğine inandığınız bir firma varsa bu yazılımı yapmaya başlayın. Aksi takdirde bekleyin. Zira acele etmeniz size maddi olarak zararlar verebilir.

Yukarıda da bahsettiğim gibi özel yazılımlar üretmenin şirketler için daha efektif ve kullanılabilir olduğunu düşünmekteyim.

Yaptıracağınız yazılımlar muhasebe, finans, stok takibi , satış gibi sistemler üzerine olabilir . Bu yazılımı yaptıracağınız zaman bu işlerden anlayan ve şirketin iş akışını karşı tarafa düzgün aktarabilecek mutlaka bir personelinizin olması gerekmektedir. Bu sizin işinizi kolaylaştırıp daha güçlü bir yazılım elde etmenizi sağlar.

ÖZEL YAZILIMIN RİSKİ NEDİR

Tabi ki özel yazılım yazdırmanın da riskleri var. Özel yazılım yazdığınız zaman kodları alamazsınız -kimse kodlarını paylaşmak istemez- . Bu yüzden yazdırdığınız firmaya bağlı kalırsınız. Yani adam giderse yazılımın desteği de kesilir. Bunu da bir yazılım yazdırmadan önce karşı taraf ile konuşmanız ve gerekli protokolleri hazırlamanız sizin yararınıza olacaktır.

"BİR YAZILIMIN MUTLAKA SİZİ YAZILIM KULLANMAYAN RAKİPLERDEN ÜSTÜN KILACAĞINI UNUTMAYIN"

Bu yazıyı yazarken asıl amacım orta ve küçük ölçekli firmaların paralarını yazılım heyecanı ile yanlış yerlere yatırmalarını önlemek en azından biraz fikir sahibi olmalarını sağlamaktır. 

1873 Görüntülenme sayısı
 1. Yorum Icon
  2/5/2015 5:30:13 AM#1Murat Aktaş

  çok güzel bir makale hazırlamışsınız hocam ellerinize sağlık faydalı olduguna inanıyorum.Ayrıca blogunuzu çok begendım takip edecegım tasarı duzen cok uyumlu olmuş

  Yorumu Cevapla

BİR YORUM YAZIN

Bilgileriniz Güvende!E-Posta adresiniz ve diğer bilgileriniz kimseyle paylaşılmayacaktır.