PHP mi ASP.NET mi Hangisini seçmeliyim , farkları nelerdir.

Merhaba, Programa dilleri arasında bazı ayrımlar vardır. Örneğin masaüstü uygulamalarında c# , java ; mobil uygulamalarda java - objective c gibi. Web uygulamalarında da en büyük iki oluşum php ve asp.net dilleridir. Bu ikisi birbirinden kod yapısı publish olayları ile tamamen birbirinden farklı sistemlerdir. Dilerseniz bu diller ile ilgili bazı karşılaştırmalar yapalım. Öncelikle php tamamen ücretsiz , metin belgesinde veya notepad++ ile gerçekleştirebileceğiniz bir dil. Tabi Dreamveawer,eclipse,netbeans gibi bazı ücretli ve ücretsiz editörleri var. Her biri birbirinden bağımsız olan bu editörler sayesinde bir çok kodu yazarken bazı kolaylıklar ile karşılaşabiliyoruz.

Asp.net ise microsoft tarafından geliştirilen asp teknolojisinin devamı olarak tasarlanmış gelişmiş bir teknolojidir. Asp.net ile gerçekleştirilen uygulamalar microsoft'un visual studio derleyicisi ile gerçekleştirilmektedirler. Asp.net PHP gibi özgür yazılım olmadığından teknik olarak geliştirilmesi için biraz masraf harcamak gerekmektedir. (MS Visual Studio). Peki neden insanlar özgür bir dil varken microsoftun diline yönelsinler ki. Bu işi kavrayabilmek ; farklılıklarını anlayabilmek için iki dil ile de çalışmalar yapmış olmak gerekiyor. Şimdi ikili ile ilgili genel bilgiler verelim.

Asp.net ile uygulama geliştirirken eklediğimiz her sayfa için aspx ve aspx.cs diye iki ayrı kod sayfasına sahip oluruz. aspx bizim kodlarımızın görüntüleneceği , objeleri yerleştirdiğimiz html ve xhtml tabanlı sayfa iken aspx.cs c# kodlarını yazdığımız arka planda çalışan sayfamızdır. Bu iki sayfa arasında bağlantılar sağlayabiliyoruz. Php ise tek sayfa üzerinden bütün işlemleri yaptığımız ve nerede olursanız olun herhangi bir sayfayı bağımsız olarak ele alabileceğiniz platformdur. Kodlama konusunda asp.net daha kolay olmasına rağmen sayfaların bağımsız çalışma olayı nedeniyle bu konuda php daha ağır basıyor.

Asp.net master page yapısı ile oluşturduğumuz şablon sayfaları o sayfayı referans olarak alan her sayfaya gömebiliyoruz. Bu sayede sadece içerik ve birkaç şeyin değişik olduğu sayfaları tekrar tekrar kodlamak yerine sadece istediğimiz bölümleri editleyebiliriz. Php de ise durum biraz daha farklı olup ya indirdiğimiz eklentiler ya da oluşturduğumuz kod yapıları ile bunu sağlayabiliriz. Bu konuda net bir şekilde asp.net

Php linux hostinglerde Asp.net ise sadece windows hostinglerde çalıştırılabiliyor. Bu konuda herhangi bir fark önemi yoktur. 

Php direkt olarak kendi frameworku olmadığından bir çok framework ile çalışıyor. Zend, codeigniter gibi. Asp.net ise .NET Framework kullanıyor. Kütüphane vb. referanslar açısından asp.net çok daha ağır basıyor.

Hazır uygulamalar konusunda php ile asp.net arasında kıyaslanamayacak farklar bulunmakta. php için wordpress, joomla gibi muhteşem içerik yönetim sistemleri bulunurken asp.net için oldukça sınırlı ve performans açısından düşük uygulamalar bulunmakta. Bu yüzden bu konuda keskin bir php farkı var.

* Object-oriented yapısı. Bu yapı ve frameworklerin bağlantısı asp.net sistemlerinde phpye nazaran oldukça kolaydır. 

Kod karmaşıklığı açısından php ile asp.net sistemlerinde keskin bir asp.net farkı bulunuyor. Zira asp.net html ile dinamik kodları birbirinden ayırarak daha düzenli bir yapıya geçmiştir. Zaten C# biliyorsanız bu sizin için inanılmaz kolay bir deneyim sağlar.

Hata denetimleri konusunda hem visual studio kullanmanın ön plana çıkması hem de kod ve html in ayrılması sayesinde asp.net çok daha iyi durumdadır. 

Google da sorun çözümleyebilmek. Bu konuda php ile asp.net arasında yine farklar bulunmakta. php hem ortaya çıkış zamanı hem kullanım yoğunluğu hem de herkesin erişebilmesi nedeniyle çok daha fazla kullanıcıya erişmesi hem pozitif hem de negatif anlamda etkilemiştir. Zira internette kocaman bir php çöplüğü bulunmaktadır. Bu konu oldukça karmaşıktır.Genel kriterler bir tarafa bırakıldığı zaman web yazılım hayatına php ile başlayıp asp.net ile devam eden biri olarak söylemeliyim ki hata ayıklaması; hatayı direkt yüzünüze vurması konusunda asp.net oldukça iyi bir yazılım dili. Üstelik nesneye yönelik yapısı kendi kütüphanelerinizi oluşturup yönetebilmeniz bunlar hepsi artı yönler. Bir de C# konusunda tecrübeniz varsa asp.net sizin için biçilmiş kaftan . Yine de en iyisini siz bilirsiniz.

3367

(0) Yorum

Yorumlar