PHP&MySQL Autocomplete (TextBox Otomatik Doldurma)

Çoğu zaman gireceğimiz sitelere direkt girmek yerine google a aratıp girmeyi tercih ediyoruz. Ya da herhangi bir şey aratacağımız zaman google dan yardım alıyoruz. Google ın bize en büyük kıyaklarından biri de otomatik olarak gelen listedir. Bu liste sayesinde istediğimiz cümleleri yazmadan karşımıza getirebiliyoruz.Bunu tabi ki biz de yaptığımız formlara koyabiliyoruz. Bunun için bir siteden bulduğum (ismini hatırlamadığım bulursam aşağı linkini ekleyeceğim) kodları paylaşacağım . 

Öncelikle  linkteki dosyaları indiriyoruz. Burada iki adet js ve bir adet css dosyası var. Eğer sayfanızda jquery.js çağırmışsanız tekrar jquery.js çağırmanıza gerek yok. Linkleri sayfamıza ekliyoruz.

Sayfanın üst kısımlarına bir yere de JQUERY kodumuzu yazarak otomatik olarak listemizin çekilmesini sağlayacağız. Bunun için aşağıdaki kodu ekleyebiliriz. Buradaki yazar bizim verdiğimiz input 'un id si ; source.php de verileri çekeceği aşağıda yazacağım sayfanın adresi oluyor. 

<script type="text/javascript">// <![CDATA[
$().ready(function()
{
    $("#yazar").autocomplete("source.php",{
    width: 260,
    matchContains: true,
    selectFirst: false
    });
});
// ]]></script>

Bunları yükledikten sonra php sayfamıza bir form ekliyoruz. Bu formun içinde bir input tag i oluşturuyoruz. Ve bu tag e bir id veriyoruz. Ben tag id'si olarak yazar belirledim.

<input id="yazar" type="text" name="yazar">

Son olarak bir php sayfası oluşturuyoruz. Aşağıdaki kodları kullanarak sayfayı oluşturabilirsiniz. Bu sayfa verilerimizi çekeceğimiz sayfa olacak ve ben veritabanından yazar sütununu çekiyorum.

<?php
require_once "veri.php";
$q = strtolower($_GET["q"]);
if (!$q) return;
$sql = "select DISTINCT yazar from tablom WHERE yazar  LIKE '%$q%'";
$rsd = mysql_query($sql);
while($rs = mysql_fetch_array($rsd))
{
$cname = $rs[0];
echo "$cnamen";
}
?>

Bu tabloda yazar sütunun tablom tablosundan çekilişini ekledik. Bu sayfayı bir isim verip kaydediyoruz. Ben source.php olarak kaydettim. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra yazar input tagimiz her tuş için istediğimiz tablonun istediğimiz sütununda bize verileri match edip getirecektir. Bu sayede artık bizim de bir autocomplete sistemimiz oluştu :)

4543

(0) Yorum

Yorumlar