Moskova vs İstanbul (Moskova Hatıraları) Moskova'da birkaç gün

Türkiyenin en büyük en güzel şehrinden Rusya'nın en büyük en güzel şehrine yapılan yolculuğun hikayesi. Moskova ile İstanbul aralarındaki farklar nedir. Yaklaşık 2,5 saatlik bir yolculuğun ardından Moskova'ya vardığımda öyle beklediğim gibi ahım şahım bir ülke ile karşılaşmadım. Mart ayıydı gittiğimde ve hafif bir kar yağışı vardı. (Ki zaten kar yağmaması şaşırtıcı olurmuş). Havaalanından ilk çıkış otoparklar İstanbul'daki duruma göre baya eski kalıyordu. Etraftaki araçların hemen hemen tümünün çamurlu kirli olması da ayrı bir şaşkınlık yaratmıştı bende.

Çalışacağım bölgeye gidene kadar etrafı detaylıca inceledim. İtiraf etmek gerekir ki İstanbul'daki E-5 yolunun genişliğini bir çok yollarında gördüm. Hatta sonraki günlerde daha detaylı incelediğimde ülkedeki yolların çok düzgün ve geniş olduğunu gördüm. Fakat yine de trafik oluyormuş . Sanırım bu vergilerin aşırı yüksek olmamasından dolayı benzin ve arabaların daha kolay tercih edilmesi.
İlk gece kalacağım yere giderken özel bir rica ile kızıl meydanı görmek istedim. araba ile giderken o normal şehir bir anda merkeze yaklaştıkça mükemmel olmaya başladı. Düzgün yollar, düzgün ve geniş yapılar muhteşem tarih (gerçekten tarihi yapılar çok iyi muhafaza edilmiş) ve tabi ki güzel mekanlar. Etraftaki mekanları incelerken çok renkli bir gece hayatı olduğunu farkettim. Etraftaki o eski çamurlu araçların yerini ultra lüks araçlar almıştı. Öğrendiğim kadarıyla Moskova'da emlak inanılmaz pahalıymış.

Geniş yollardan geçerken etraftaki tarihi yapıları 

Moskova Zafer Parkıincelemeye devam ediyordum. Gözüme çarpan bir diğer özellik de her tarafta heykellerin yer almasıydı.Neredeyse her tarafta birer heykel gördüm. Sonraki günler daha detaylı gezerken  Karl Marks ve Marshall heykellerini de inceleme fırsatı buldum. Moskova zafer parkı da oldukça ilginç bir yapıydı. İçe bombeli bir yapının iki ucunda atlı heykeller ve önünde uzun bir sütun üzerine yine heykeller bulunuyordu.

Rusya'nın görkemli parlamento binasını da geçtikten sonra meşhur kremline vardık. Kızıl meydaın etrafında bir tur atarken meydanın tıpkı bir oyuncak gibi net olduğunu gördüm. Oldukça ilginçti. Zira Meydan kusursuz bir yapıya sahipti. Her ne kadar içinde full ışıklandırma olan avm sini çok beğenmesemde. 

Rusyada kaldığım son günümün akşamını eğlenmeye ve gezmeye ayırdım. İlk olarak metroyu kullanarak kızıl meydana gidecektik. Metroya girince ilginç bir detay farkettim. Moskovada insanların çoğu ulaşım için metro kullanıyormuş. Metro hattı ile şehrin herhangi bir noktasından tek bir biletle diğer noktasına gidebiliyormuşsunuz. Harita şehri çevreleyen yuvarlak bir hat ve birbiriyle bağlantılı bir sürü metro hattı. Linke tıklayarak görebilirsiniz. Ayrıca kızıl meydanda çıkınca sovyet müzikleri ile metrodaki heykeller bambaşka bir diyarda olduğunuzu anımsatıyor. Moskova Metrosu 2. dünya savaşı sırasında Stalin Almanlar kapılarına dayandığında şehri terketmeyip karargahlarını metroya taşıdığında halka güven vermiş ve belkide savaşın kaybedilmesinin önüne geçilmiştir. Bu yüzden rus halkında moskova metrosu ayrı bir yere sahiptir.Metroda bulunan heykeller uğurlu sayıldığı için geçen insanlar dokunarak geçer. Olağanüstü mimarisinin karşısında şaşkınlığınızı gizlemeniz biraz zor olabiliyor. 
Moskova Metrosu

Moskova'da şehirde gezerken troleybüsleri görmeniz mümkün. Bu troleybüsleri genelde (gördüklerimin hepsi) kadınlar kullanıyor. Ayrıca içeride rahatça alkol alan gençleri görebilirsiniz. Moskova'da taksiler de çoğu zaman taksimetre değil de pazarlıkla çalışıyor. Hatta bazı zamanlarda korsan taksi dediğimiz türde araçlarıyla gelen insanların iyi bir pazarlıkla sizi çok ucuza götürebileceği bir şehir Moskova.Kızıl meydan ve çevresi oldukça güzel düzenli ve temiz yapılarla doludur. Benim en çok ilgimi moskova opera binası ve yanındaki dergi binası çekti. Oldukça güzel ve düzgün birer mimariydi. Ayrıca kızılmeydanın surları da apayrı güzellikte kırmızı renki bloklardı .

Moskova'da bulunduğum dönem 8 Mart tarihine denk geliyordu ve 7 martta herkesin elinde birer çiçek görebilirsiniz. Moskova'da kadınlar günü ayrı bir öneme sahip ve aynı zamanda resmi tatil. Üstelik tatiliniz zaten tatil olan bir pazar gününe denk geliyorsa ertesi gün de tatil yapabiliyorsunuz. 

Gece hayatı konusunda belki de dünyanın en hareketli şehri olan Moskova'da gecenin bir yarısı dışarıda kadınları rahatça görebilirsiniz. Mekanlarda ise genelde kadın sayısının erkek sayısından fazla olduğunu görebilirsiniz. Eğer sayı denk ise ya da erkek sayısı fazla ise orada bizden bazı insanların olduğuna emin olabilirsiniz :) .

Moskova Kızıl MeydanMoskova Kızıl Meydan AVMMoskova Kızıl Meydan Leninin MezarıMoskova Kızıl Meydan

4675

(0) Yorum

Yorumlar