Suudi Arabistan'a ilk uçuş Cidde ve Suudi Arabistan ilk izlenimler

Suudi Arabistan nasıl bir yer ? Buraya gelmeden önce en çok merak ettiğim konulardan biri de buydu. Burada yaşayacaktım artık öğrenmek için internette suudi arabistan ile ilgili her şeyi okudum sözlüklerdeki tüm entryleri hiç birini ısklamadan okudum. Gelmeden önce üç aşağı beş yukarı bilgim oluşmuştu. Ama yine de görmeden tam olarak nasıl bir yer olacağını bilemezsiniz.

Hazırlıklar yapıldı bavullar hazırlandı bilet kontrol edildi ve beklenmeye başlandı. Akşam saat 8 de uçağa binecektim bunun için 3'te çıkmayı yeterli görmüştüm. İstanbulda lodos yüzünden iptal olan seferler benim uçuşuma denk gelmemişti fakat Atatürk Havalimanına ulaşım inanılmaz derece zor oldu. Normalde otobüs+marmaray+metro ile rahat gidebilirdim fakat elimde 2 bavul ve 2 çantayla bu pek mümkün olamazdı. Yere düşen ilk yağmur tanesinde oluşan istanbul trafiği beni buldu ve 2.köprüden yaklaşık 2,5 saatlik bir yolculuğun ardından anca havalimanına varabildim.

İstanbul'un öyle bir trafiği vardır ki avrupa yakasında biri üflese anadoluda trafik oluyor gökten yağmur damlası düştüğü anda trafik oluşuyor. Acil bir durumunuz varsa trafik ayağınıza çok kötü dolanıyor.

Havaalanında işlemleri hallettikten sonra kapıya gittim. Munih uçağıyla bizim uçağın kapıları yanyanaydı. İki farklı kuyruk vardı. Birisi ihram kıyafetleri giyen türkler ve arapların oluşturduğu bizim kuyruk. Diğeri de daha avrupai ünlülerin de olduğu munih kuyruğu. 

Transatlantik uçaklarda cam kenarı oturmayı seviyorum genelde. Bir de yanın boş ise değmeyin keyfime. Kulaklığımı takıtm yaklaşık 3,5 4 saatlik yolculuğu sallana sallana film izleyerek bazen de kızıl deniz kenarındaki ışıkları seyrederek geçirdim. Ciddenin üzerinden geçerken gördüğüm manzara fazla parlaktı. Bildiğin bütün şehir ışıl ışıldı. Ciddeye indik ve uçağın kapılarını açmayı bekledim. Kapıdan ilk dışarı attığım adım ile "Ocak ayının başında" yüzüme sıcak hava dalgası çarptı. Bildiğin sert bir şekilde sıcak nemli bir hava çarptı. İnip bizi pistten çıkışa götürecek otobüse bindim. Otobüsün içi de inanılmaz soğuktu. Klimayı basmışlardı bildiğin.

Uçaktayken karşılaştığım ilginç bir durum kadınların bir anda inerken hareketlenmesi ve üzerlerine siyah kıyafetlerini giymesi. Evet arabistanda kadınların çoğu kara çarşaflı. Çarşaf giymek istemeyenlerde abaye diye adlandırılan kıyafetleri giymek zorundalar. Yani pantolon etek olayı bu ülkede yok. Cidde bu ülkenin en modern ve en rahat şehri olduğundan burada başı açık gezebiliyor kadınlar. 

Havaalanından çıkarken eğer beklediğiniz araç gelmediyse onlarca taksi şöförü ile muhattap olabilirsiniz. Biri gider diğeri gelir. İnanılmaz sayıda taksici var. Arabaya binip şehre doğru hareket ederken etrafta inanılmaz sayıda toyota araç bulunuyor. Ayrıca araçların arasında çok fazla büyük araç (jip) bulunuyor. Sanırım zenginliklerini daha büyük daha lüks araçlar ile tatmin ediyor araplar. 

Geçtiğimiz yol geniş ve düzdü. Gece saat 2'de bile yoğun olmasa bile hafiften bir trafik vardı şehirde. Etrafta çok lüks iş ve alışveriş merkezleri bulunuyordu. Ancak binaları çok tozlu ve zevksizdi. İlk günle ilgili izlenimlerim bu şekildeydi. Suudi arabistan'da gördüğüm,öğrendiğim şeyleri bu blog altında yazmaya devam edeceğim.

Bonus olarak bir resim : Çalıştığım ofisten dışarının görüntüsü.

2753

(0) Yorum

Yorumlar