Cidde'de ne yenir ne içilir. Suudi Arabistan Cidde nasıl bir yer?

Suudi Arabistan'ın en modern kenti olan Cidde'de suudi insanlardan çok diğer ülkelerden insanlar görebilmek mümkündür.Bildiğim kadarıyla burada ayak işlerini suudiler yerine diğer ülkelerden gelen insanlar yapmaktalar. Kendileri oldukça ucuz paralara çalışmaktadırlar. Herkes kendi kültürünü yaşamaya ve yaşatmaya çalıştığından cidde'de birden fazla kültür ile karşılaşabilirsiniz.

Etiyopya,Bangladeş,Sudan,Endonezya,Hindistan,Yemen ve daha birçok farklı milletten insan ve o insanların çalıştığı restaurantlar bulunmakta. Genel olarak bu tarz ülkelerin yemek lezzetleri türkiye'ye göre oldukça kötü durumda. Arabistan'da alacağınız yemeklerin büyük bölümünün yağları oldukça kötü kokar (bu durumla cezayirde de karşılaşmıştım).

Dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi burada da türk restaurant'ları bulunmakta. Zaten suudi arabistan'da yaşayan türklerin büyük bir kısmı hatay-adana taraflarından gelme olduklarından buradaki yemek yerlerinde oradan esintiler bulabiliyorsunuz. 1 aydır buradayım ve birden fazla türk lokantasını deneme şansım oldu. İsimlerini tam bilmiyorum restaurantların fakat yemeklerinden bahsetmek gerekirse iyisi de var kötüsü de var. Bir tanesinden aldığımız pilav üstü dönerin ne pilavı pilava ne de döneri dönere benzemekteydi. 

Eskiden türklerin çok yoğun yaşadığı bir bölge varmış burada (isimleri öğrenecek kadar gezme şansım olmadı) bir türk kebapçısı , yanında türk berberi ve onun yanında pastane , fırın market gibi türk ürünleri satan yerler bulunuyor. Oradaki türk kebapçısı tat olarak hiç fena değil. Mekan küçük olmasına rağmen kebapları lezzetli sayılabilir. Hemen karşı caddede yine türk yemekleri yapan Ashwaq restaurant isimli bir yer de bulunuyordu. Orada yine kebap yanında musakka,haşlama,beşamel soslu makarna gibi yine türkiyeden aşina olduğunuz yemek çeşitlerine ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca sütlaç , humus vb mezeler de bulunmakta. Lezzet olarak türkiyedeki kadar güzel olmasalar da tatmin ediciler. 

Henüz gitmediğim khayal,fairouz,köşebaşı,yıldızlar gibi yerler de bulunmakta. Buraları da bulunacağım süre içerisinde ziyaret etmeyi planlamaktayım.

Suudi arabistan'ın belki de en meşhur markası olan Al Baik'e cidde de oldukça rastlamak mümkün. Burada insanlar gece yarılarına kadar kuyruğa girer ve al baik'ten yemek almaya çalışır. 2 kez al baik denedim. Al baik burada KFC gibi tavuk ürünleri satmakta. Araştırırsanız Suudi Arabistan'ı ziyaret etmiş insanların çoğunun al baik'i denediğini gözlemleyebilirsiniz. 

Keza uluslararası fast food markalarının birçoğu buralarda bulunmakta. Mc Donald's,Pizza Hut,Dominos,Burger King gibi. Lezzet bakımından Türkiye'dekilerden biraz daha farklılar. Ayrıca türkiyedeki gibi sosları yok söyleyeyim :( . Burada yine kudu adında et ve tavuk sandviç yapan güzel bir restaurant bulunmakta.

Marketlerde Türk ürünlerine rastlamak mümkün. Çoğunlukla bisküvi,topkek gibi ürünler bulabilirsiniz. Ürünlerin neredeyse tamamı Ülker ve Eti ürünleri. Türk yemekleri ve ürünleri dışında buranın diğer ürünlerinde pek tat tuz bulamayabilirsiniz. Türk marketinde türkiyeden gelen ürünler satılmasına rağmen oldukça pahalı durumdalar. Ama gerçekten türkiyedeki ürün lezzetlerine ulaşma şansınız yok başka türlü. Dikkatimi çeken bir diğer şey de burada kaju fıstığının inanılmaz lezzetli ve ucuz olması. Onun dışında diğer kuruyemişlerde çok fazla tat bulamıyorsunuz. Marketlerde içecek reyonlarında türkiyeye oranla çok daha fazla ürün bulunmakta. En basitinden fantanın sadece portakal değil limon,çilek gibi ürünleri de bulunmakta. Pek denemedim ama şekil olarak ilginç duruyorlar. Aynı şekilde ice tea'nin de bir sürü değişik şekli bulunabiliyor.

Şu ana kadar ki deneyimlerimden ciddede yeme - içme ile ilgili verebileceim bilgiler bunlar. İlerleyen zamanlarda daha fazlasını yazacağım.

9346

(0) Yorum

Yorumlar