Suudi Arabistan Cidde İzlenimlerine Devam Cidde'de Gezilecek Yerler

Suudi Arabistan'da ikinci ayı doldurduktan sonra artık burayla ilgili daha fazla fikir sahibiyim. Dolayısıyla buradaki yaşama ayak uydurmaya başladığımı söyleyebilirim. İlk başlardaki sarsılmayı atlattım ve uyum sürecini hızlandırmak için daha fazla dışarı çıkma daha fazla izlenim edinme ile uğraştım.

Öğrenince yaşadığım bölge olan Cidde'nin Al Balad bölgesinin tahmin ettiğim kadar sönük bir yer olmadığını aksine merkezi sayılabilecek bir yer olduğunu farkettim. Dünyanın en uzun desteksiz bayrağı ve yine dünyanın en yükseğe su sıçratan fıskiyesi de burada bulunuyor. Bu görüntüyle neredeyse her gün karşılaşıyorum. Açıkçası gereksiz gibi görülse de fıskiye (king fahd fıskiyesi) bana oldukça hoş bir görüntü olarak görünüyor. Evimin yakınlarında spor salonu da olması biraz eğlenebilmeme vesile oluyor. Türkiye'deki bir çok spor salonundan daha donanımlı bir spor salonuna yazıldım. ismi fitness time. Suudi Arabistan'da baya popülermiş bu spor salonları. 

Suudi Arabistan Dünyanın En Yüksek BayrağıSuudi Arabistan Cidde Dünyanın En Yüksek Fıskiyesi

Burada ezan vakitleri dikkat edilmesi gereken en önemli konu. Zira ezan vakitlerinde en ufaktan en büyüğe bütün dükkanlar,marketler,hastaneler,spor salonları vb. firmalar kapatmak zorunda.Restaurant'lar eğer içerde yemek yiyenler varsa içerde tutmalı dışarıdan içeriye kimseyi almamalıdırlar. Ezan vakitleri oldukça uzun sürmekte. Normal ezanlar 15 dakika gibi bir kapatma süresi yapsa da Yatsı ezanında bu süre 30 dakikayı geçiyor. Bir plan yaptıysanız bunları göz ardı etmemeniz lazım. Kurumsal toplantılar bile ezana göre ayarlanamkta. Ezan vakti ortalıkta pek gezmemek öneriliyor zira islami bir yönetim olduğundan normal polisler dışında adına mutavva denilen ve oldukça sert oldukları söylenen dini polisler de bulunmakta. 

Daha önce buradaki yazımda yemeklerden bahsetmiştim. Zaman geçtikçe yemek konusunda değişik yer ve alternatifler görebiliyorsunuz. Dünya çapındaki bir çok büyük yemek firması bu ülkede faaliyet gösteriyor. Keza yine bir sürü türk lokantası bulabilmeniz mümkün. Ben ilk dönemlerde sadece ashwaq ve karşısındaki türk kebapçısını tatmıştım. Son dönemde Feiruz lokantasını da test etme imkanı buldum. Bu diğer türk lokantalarına göre biraz daha lezzetli. Keza Khayal da baya lezzetli görünün bir türk lokantası.

Türk lokantası dışında uluslararsı restaurantlardan da yemekler yiyoruz. Mc Donald's tat olarak hiç fena değil. Burger King ise patatesi biraz kötü kokuya sahip. Pizzalarında genelde soğan kullanmayı tercih ediyorlar. Hamburger olarak Hardee's denedim baya iyiydi tadı. Restaurant olarak Red Sea Mall içerisindeki Applebee's i de denedim. Son zamanlarda yediğim en güzel yemek olduğunu söyleyebilirim. Quesadillas Burger inanılmaz lezzetliydi. Yanında söylediğimiz nacholar da hiç fena değildi. Ayrıca alışveriş merkezlerindeki mekska restaurantlarını da tattım. Fajita,püre ve makarnaları oldukça lezzetliydi. Nacholarını da es geçmemek lazım tabi ki. 

Evde sıklıkla yemek yapmaya üşenen bir insan olduğum için hazır yiyecekleri de deneme fırsatı buldum. Genelde çeşitli et ve tavuk ürünleri, fasulyeler gibi hazır yemekler bulunsa da çoğunun tadı bizim damak tadımıza hitap etmiyor. Burada türk marketine her gittiğimde barbunya pilaki -pahalı da olsa- almadan dönmüyorum. geçen bizim aşağıdaki markette dardanel ton balığı gördüm. Normalde balık hiç sevmem fakat ton balığını yerim. Zaten burdakiler de türkiyedekinden biraz değişikti . Mısırlı ve fasulyeli ton balıkları vardı. Az ve pahalı olsalar da tat olarak güzel olduklarından sık sık alırım. 

Arabistan'daki meyve suları genelde şekil olarak amerikalıların meyve sularına benziyor. Zaten buradaki marketlerin içecek satılan bölümleri oldukça geniş oluyor genelde. almarai meyve sularını aratırsanız ne demek istediğimi anlarsınız. Bu meyve sularının büyük kısmının içinde meyve parçacıkları bulunuyor. Yalnız her meyve suyu da güzel değil (bizim daha doğrusu benim damak tadıma göre). Ben en çok karpuzlusunu sevdim. Biraz şekerli ama tat olarak oldukça güzel. 

Keza kola kutuları da burada ilginç. Pepsinin ve lipton ice tea'nin kutuları türkiyedekine benzerken coca cola'nınkiler türkiyedekinden farklı olarak daha uzun görünüyorlar. Kebap ve diğer dondurulmuş gıdaların tatları çok kötü değil. Çok iyi de sayılmaz ama yine yenebiliyor. Keza patates kızartması (burada onlara french fries diyorlar) tat olarak fena değil. 

Burada peynir konusunda inanılmaz bir çeşitlilik bulunuyor. Marketlerin raflarının büyük bölümünü bu peynirler kaplıyor. Peynir dediysem krem peynirler. Her tarafta bunlardan bulunuyor . ayran yoğurt falan da bulabiliyorsunuz ama hiç tavsiye etmem. Yine de siz bir deneyin belki beğenirsiniz. Türkiyedeki ile uzaktan yakından benzerliği yok. 

Burada insanlar gezecek zamanlarının çoğunu avmlerde ya da deniz kenarına sahile oturarak geçiriyorlar. Avmlerde genelde kadın sayısının erkek sayısına oranla çok fazla olduğunu keza yine avmlerde mağazaların büyük bölümünün kadınlara hitap ettiğini söyleyebiliriz. Kadınlar burada sadece çarşaf ve ferace giyebilmelerine rağmen dünyanın en pahalı kadın giyim markalarını bulabiliyorsunuz. Keza türk markalarına da rastlamanız mümkün.

Red Sea Mall Cidde Alışveriş MerkeziAlışveriş merkezlerinden sadece red sea mall ve haifa mall'ı ziyaret edebildim. Red sea mall birkaç katlı ve inanılmaz büyükken haifa mall yüksek bir şekilde tek kattan oluşuyor. 2 kere red sea mall ve 1 kere haifa mall olmak üzere 3 cuma avmye gittim. Red sea mall haifa mall'a göre çok daha çeşitli. Hele yemek konusunda oldukça fark var aralarında. Zaten haifa mall o kadar kalabalık olmuyor. Ama red sea mall'a hem giderken trafik, otopark için yer arama ve yemek aldıktan sonra oturabilme çok sıkıntılı. Applebee's biraz pahalı ama yine de yukarıdaki hengameden kurtulmak ve adam gibi yemek için ideal. Biz ilk gittiğimizde bir meksika restaurant'ından yemek aldık fakat yemekler elimizde yaklaşık yarım saat dolaştık. Hem kalabalık hem de örneğin 3 kişilik bir aile 2 masa birleştirip 8 kişilik yer kaplayabiliyor. Türkiye'deki gibi insanlardan rica edip masalarına oturamıyorsunuz. Hele bekarsanız zaten ayrı bir işkence. Zaten kimseye de yer vermez buradaki insanlar. Biz bu sorunu avmnin önüne çıkıp çömelerek hallettik. Bildiğin bir köşede yerde oturarak meksika yemeği yedik oldukça keyifliydi.

Biraz da gittiğim spor salonundan bahsedeyim. Ülkeye gelir gelmek sorduğum ilk soru yakınlarda spor salonu var mı sorusuydu. Soruma güzel karşılık aldım zira hemen evin az ilerisinde bir spor salonu bulunuyor. Üstelik te kocaman. İçerisinde havuz,futbol sahası,açık ve kapalı basketbol alanları,squash,masa tenisi bilardo gibi alanlar dahi bulunuyor. Spor aletlerindeki veya asılı televizyonlardaki ekranlarda zibilyon tane futbol,basketbol vb. maç yayınlanıyor. 

Genel olarak cidde'de hem şehrin çöl iklimine sahip olmasından kumla dolu olması hem de mimari açıdan çok modern bir görüntü yok. Şu anda dünyanın en uzun binası olan burç halife den bu ünvanı alacak olak jeddah kingdom tower buraya yapılmaya başlandı. Bazı bölgelerinde tek tük gökdelen inşaatları görünüyor. Fakat öyle metropol şehirler gibi bir görünümü yok. 

Cidde ile ilgili en dikkat çekici konu ise hasarlı araba sayısının hasarsızlardan fazla olması. Evet burada inanılmaz sayıda kazalı araç var. Çok fazla kaza yapılıyor. Zaten buradaki ehliyet yaşı da 14 gibiymiş. Sokakta bildiğin çoluk çocuğun araba kullandığını görebilirsiniz. Araba kullanırken cezalar Türkiye'ye göre biraz daha sert olabiliyor. Mesela kırmızı ışıkta geçtiğiniz için ceza alabiliyorsunuz.

Suudi Arabistan idam kuralının toplum önünde infaz edildiği ülkelerden. Cidde de idamların yapıldığı şehirlerden biri. Hatta idamın yapıldığı cami tam da çalıştığım ofisin arkasında. Bir kere idama denk geldim. Denk geldim dediysem inanılmaz sayıda polis arabası geçtikten ve insanların izlemek için oraya hızlıca hareket etmesinden öğrendim. Zaten çok ta izlenecek bir şey değil .

Son olarak cidde'de fazlaca heykel ile karşılaşabiliyorsunuz. Ülkede insan heykeli yasak. Ama değişik cisimlerin heykelleri bulunabiliyor etrafta. Ayrıca birçok işyerinde ve resmi kurumlarda kralların posterlerini görebilmeniz mümkün.

Burada petrol oldukça ucuz. İnsanlarda da çok para olduğundan inanılmaz sayıda lüks araba bulunuyor. En çok toyota marka arabaya denk geldim. Neredeyse her 3 arabadan 2 si toyota burada. Ayrıca çok fazla jip var. Sıklıkla jiplerle karşılaşabilme durumunuz bulunuyor burada.

6316

(0) Yorum

Yorumlar