Hava Durumu Kumlu - Suudi Arabistan Cidde Hava Durumu

Suudi Arabistan bulunduğu konum itibariyle çöl iklimini baya derinden yaşayan bir ülkedir. Eğer bu ülkede yaşayacaksanız öncelikle bunu göz önüne almanız gerekmektedir. Yani nedir bu derseniz ocak ayında bile denize girmeniz mümkündür. Ben şubat ayının hemen başında açık havuza gittim normalde türkiye'deki insanlar kalın kalın giyinirken.

İnsanın burada en çok özlediği şeylerden biri yağmurun sesi. Buradayken bir kere gece yağmış denk gelmedim ama genel itibariyle pek yağmurlu bir hava olmuyor. Aslında hava genelde iki şekil oluyor ya açık ya da kumlu. evet kum fırtınaları burada oldukça yaygın ve ben bu satırları yazarken dışarıda göz gözü görmüyor. Pencereden bakınca açık kahverengimsi bir hava var. Kumlar girebilecekleri her yerden giriyorlar. Pencerelerdeki ufak açıklıklar banyo pencereleri gibi. Bu yüzden oldukça sıkıntılı birkaç gün geçirebiliyorsunuz. sağlığa etkisinden bahsetmiyorum bile.  

Sabah çıkarken kapalı pencere ve önünde de komple kapalı perde (aslında tam perde de diyemeyiz ışık bile geçirmeyen bir şey) olmasına rağmen odanızı komple toz içerisinde bırakabiliyorlar. Aşağıdaki resmi sabah evden çıkıp akşam eve gelene kadarki dönemde biriken tozu görebilmeniz için koyuyorum. Dışarının resmini de koymak isteim fakat hiç bir şey görünmediği için koymanın bir anlamı yok.

Dışarıyı ise anlatacak kadar dışarıda kalmadım. Evden markete gidene kadar bile gözünüzü kapata kapata gidiyorsunuz. Eviniz bizim gibi önü açık ise rüzgarın sesini saatlerce duyabiliyorsunuz. Sırf kumlar gelmesin diye klima açık yatıyorum. Zaten sıkıcı ve kasvetli olan şehrin havası böyleyken hiç çekilmiyor çünkü. Etrafta ağızlarına maske takmış filipinlileri de görmeniz muhtemel bu gibi durumlarda. Gerçi onlar her durumda maske takıyor neden bilmiyorum. 

Burada duyduğuma göre yaz ayları inanılmaz sıcak oluyor. Kışın ~20o gibi olan hava sıcaklığı mart ayı itibariyle baya hissedilir boyutlara ulaştı. Hatta şöyle diyeyim öğlen vakti dışarıda dolaşmak oldukça sıkıntılı direkt güneşin sıcaklığını hissediyorsunuz. 

Mekke'de hava durumu ise biraz değişik. Tam anlamıyla mekke'yi gezmemiş olsam da kâbe tarafı ciddede hava inanılmaz sıcakken oldukça serin ve ferahtı. Tabi ki yaz aylarında daha sıcak olur ama bahsettiğim dönem olan ocak ayında inanılmaz ferah bir havası vardı -ben gittiğim gün tabi-. Yani havayı tarif etmek gerekirse türkiyede hava yeni yeni sıcaklamaya başlamışken sabah 5 gibi uyanırsınız ya her taraf püfür püfür eser suyunuzu içer yine yatağınıza döner yorgana sarılır püfür püfür eserken hava yatarsınız. İşte öyle bir havaydı.

Ben denk gelmedim ama burada geçen yıl ciddi bir sel yaşanmış olduğu da söyleniyor. Bakalım göreceğiz.

3377

(0) Yorum

Yorumlar