Cidde'de geçen 3 ayın ardından bazı notlar

Ocak 2016 da geldiğim cidde'de bugün tam tamına 3 ayı geride bıraktım. Hayatınızda ilk defa yurtdışında yaşıyorsanız ufak ta olsa anlamlı oluyor. Burada görmeye gördüklerimi de yazmaya devam ediyorum.

Burada yaşayacaksanız alışmanız gereken ilk şey tabi ki sıcaklar oluyor. Şöyle ki şubat ayının başında açık havuza girebiliyorsunuz hiç üşümeden. Ben buraya geldiğim zaman birkaç parça mevsimlik üst getirmiştim ceket gibi. Fakat bir kere bile giymek zorunda kalmadım. sabahın 9'unda bile hava yeterince sıcak oluyor. Eğer klima ile yaşayamıyorsanız (her evin her odasında eski tip split olmayan klimalardan var) burada yaşamak sizin için zor olacaktır. hem ekvatora yakınlığı hem de çöl iklimine sahip olması nedeniyle burada inanılmaz boğucu bir hava var. Bu çöl havasının getirdiği kum ve tozdan dolayı etrafta bol bol kahverengimsi toz reni ile karşılaşıyorsunuz. Arabaların çoğu keza aynı şekil kirli görünüyor. Fakat ne yaparsanız yapın havanın getirisi olarak kirlenmeye devam edecekler. 

Burası ile ilgili en ilginç olan şeylerden biri altyapı sisteminin olmaması. Binalara - avmlere - spor salonlarına suları tankerlerle taşıyorlar. bunu nasıl dengeliyorlar nasıl ayarlıyorlar pek fikrim yok bu konuda.

Burada yaşayan insanların en çok takıldığı yerler tabi ki alışveriş merkezleri. Bugüne kadar birkaç kez red sea mall,haifa mall,andalus mall, al salam mall'ı ziyaret etme şansı buldum. öncelikle girer girmez bir soğuk çarpıyor yüzünüze zira buralarda klimaları köklüyorlar sonuna kadar soğuk olsun diye. üşüme durumu dahi yaşayabiliyorsunuz başta. avmlerdeki alışveriş alanlarının çok büyük bir kısmı kadınlara yönelik. İnanılmaz sayıda kadınlara özel dükkan bulunuyor. Bir de erkeklerin girmesi yasak birçok mağazaya. Ya family only ya da female only yazısı ile karşılaşabiliyorsunuz. Kadınların tümününün çarşaflı -bir kısmı saçı açık gezebiliyor- ya da abayalı olduğu bir ülkede kadınlara yönelik mağazalar nasıl olur demeyin. Gayet avrupai kıyafetler vitrinlerde göze çarpıyor. Aynı şekilde oldukça lüks dünya markalarına rast gelmeniz mümkün burada. Alışveriş merkezlerinin kuyumcu dükkanlarının önünden geçince de türkiyedeki gibi mütevazi ürünler yerine kocaman yüzükler,kolyeler vb altın ürünleri ile karşılaşabiliyorsunuz. 

Yemek katlarında ise birçok mutfak ile karşılaşmak mümkün. Bunların arasında çinden meksikaya kadar birçok mutfak var. Keza mcdonald's burger king gibi uluslararası lezzetler de buralarda bulunuyor. Bunların yanında restaurant'larda kendi yemek alanları bulunan restaurant'larda bulunabiliyor. (applebee's gibi). Alışveriş merkezlerinin yemek katlarındaki en büyük sorun oturacak yer bulmak. Hele bekar erkekseniz çok daha zor oluyor. Alanların çoğu ailelere ayrılmış durumda. Kalan yerler de genelde dolu oluyor. Başta da dediğim gibi avmler buradakilerin en büyük eğlencesi. Elinizde yemek ile uzun süre etrafta oturacak yer arayabiliyorsunuz. Kapalı alanlara girdiğiniz zaman da yine single section bulmanız gerekiyor zira bazı yerlerde buralar oldukça ufak ya da yok. 

Kadın - erkek konusunda oldukça hassas olan bu ülkedeki bankaların bile erkek ve kadın girişleri ayrı kapılardan yapılıyor. Aynı şekilde ayrım olmayan yerlerde de asansöre vb. girerken yine dikkat etmek gerekiyor zira erkekler ve kadınların aynı anda asansör kullanması yasak. 

Burada toplu taşıma pek yok. Sanırım sebebi benzinin çok ucuz olması. Yani ucuzluktan kastım türkiyede 2 litre benzin aldığınız para ile burada neredeyse depo fulleyebiliyorsunuz. Bu da 100% e yakın zam gelmiş hali. Üzerine vergi oranlarının da yok ya da çok düşük olduğunu varsayarsak burada inanılmaz derecede araba bulunuyor. Üzerine ehliyet yaşı da düşük. Tabi çok fazla araba çok fazla kazayı beraberinde getiriyor. Oldukça fazla kazalı araba ile karşılaşma ihtimaliniz bulunuyor burada.

Burada bulunan türk restaurant'larını da fırsat buldukça tatmaya devam ediyoruz. Yemek konusunda kesinlikle tavsiye etmediğim bir şey var o da iskender yememeniz. Tat olarak uzaktan yakından alakası bulunmuyor baştan uyarayım. Bunu birkaç yerde test ettim. Bazı restaurant'lar da öğle vakti gayet zengin türk mutfağından ürünler bulabiliyorsunuz. Sürekli olmasa da arada bir yemek güzel oluyor. 

Genel anlamda suudi insanların ayak işlerini yapmadığı bu ülkede ağırlıklı olarak mısır-sudan-filipinler-yemen vatandaşı ile karşılaşmak mümkün. Suudiler dahil tanıştığım-konuştuğum bazı insanların türkiyeye daha ılımlı baktığını söylemek mümkün. 

Cidde'de fiyatlar konusunda ise tam anlamıyla bir yargıya varabilmiş değilim. teknoloji genel anlamda vergiden dolayı 10%-20% arası daha ucuz olabiliyor fakat normal yeme-içme giderleri de daha pahalı olabiliyor. Bu konuda henüz tam anlamıyla karşılaştırma yapacak kadar bilgi düzeyine sahip değilim. 

3182

(0) Yorum

Yorumlar