Suudi Arabistan Hayatına Devam - Cidde Günlükleri (Avmler - Corniche - Tahlia)

Cidde'de geçen 4.ayın ardından yeni bir yazı yazmaya karar verdim. Artık buraya daha bir alıştı ve birkaç gün sonra türkiyeye izne gitmenin getirdiği heyecan ile buradaki sıkılganlığım bir süre rafa kalktı. bir de playstationa aldığım nba 2k16 sayesinde neredeyse hiç sıkılmıyorum. Cidde günlüklerine devam etmeden önce artık karar verdiğim üzere her yazıma bir şarkı-müzik ile başlıyorum ve bu yazımda bu müziği öneriyorum. Arka planda dinleyerek okumanızı öneririm.

4 ayın ardından artık buralara biraz daha hakim olduğum söylenebilir. Öyle ki artık bir yerlere tek başıma da gidebiliyorum. Tabi ehliyetim olmadığından taksi ile gidiyorum orası ayrı. Burada her yazımda bahsettiğim gibi avmler shopping center yani alış veriş merkezi hüviyetinden daha çok insanların rahatlaması için gittikleri yerler oluyor. Çünkü çok fazla alternatif bulunmuyor. Bugüne kadar red sea mall,haifa mall,andulus mall,al saleem mall gittiğim avmlerdi daha önceki yazılarımda bahsetmiştim buralardan. Son dönemde iki yeni avmye gittim. Bunlardan biri mall of arabia diğeri de roshan mall dı. Ve kesinlikle bu son ziyaret ettiğimiz iki avm diğerlerinden hem daha sakin hem de daha güzeldi. red sea mall'ı bir yana bırakırsak (red sea mall en büyüğü ve en meşhuru) mall of arabia ve roshan mall hem çok daha temiz modern görünümlü hem de içerisi çok daha sakin. 

Mall of Arabia'nın içinde bulunan yemek katında bulunan zemin ferah alan ve içerideki palmiyeler oldukça hoş bir görünüme sahipti. Bir de tabi oyun vb. etkinlik alanları da oldukça genişti.Yemek yerleri çoğu yerde aynı. mc donald's,kudu(subway'i andırıyor biraz yemekleri),balık restaurantı,taco bell(meksika yemeklerinin her zaman gideri var) burger king, dönerciler(Türk değil tabi şavurma gibi bir adı var burada)  vb yerlerin yanında daha büyük restaurantlar olan applebee's ve tgi friday's gibi mekanlar da bulunuyor. İçerisinde keza çok fazla mağaza bulunuyor. Bu mağazaların büyük kısmı kadınlara hitap ediyor. Bazı yerlere bekar erkeklerin girmesi yasak. Bunların üzerinde family only yazıları yer alıyor.

Keza cinnabon ve starbucks yine her avm'nin demirbaşı. cinnabon demişken sloganı  "world's famoust cinnamon rolls" anlamı dünyanın en meşhur tarçınlı ruloları sanırım. Bunların kahveli çikolatalı nutellalı gibi değişik türleri var. ben diğer türlerini sevmemiştim lakin nutella içereni yiyene kadar. Böyle bir lezzet yok tabi ki. Yolunuz düşerse tavsiye ederim. Fiyatları 12-13-14 sar civarı sanırım. 

Bir diğer avm olan roshan mall ise bize biraz daha uzak. red sea mall'ı falan geçtikten sonra. Burası da çok şık. Buranın restaurant'ları arasında kalburüstü olanlar bu sefer chili's ve fuddruckers. chili's tarafımdan denendi fakat tat olarak applebees'in çok uzağında kalıyor. 

Roshan mall denendikten sonra eve dönüş yolunda rotamızı corniche (korniş) tarafına çevirdik. Bu arada roshan mall arkasında sahil kenarında kralların birine ait bir saray da bulunuyor. O bölge genelde zengin kesmin villalarına sahip. Villalar vb yapılar genelde çok yüksek duvarlarla çevrilidir. Sebebi mahremiyet ve arapların çok kapalı bir toplum olmaları. Bunu sık sık görebilirsiniz ciddede. kornişe geldiğimiz zaman seyrek bir şekilde yüksek binalar ve lüks restaurantlar cafeler ile karşılaştık. gece vakti olmadığı için çok yoğun değildi. Burada çok uzun bir sahil şeridi bulunuyor. Ayrıca denizin içine doğru da bir cami uzanıyor. Arapların en çok sevdiği sosyal aktivitelerden biri deniz kenarına gelip 8-10 kişilik aileler olarak oturmak. Bu farketmiyor buldukları bütün su birikintileri etrafı öyle. Keza deniz kenarı olmayan parklar da inanılmaz kalabalık oluyor. 

Gündüzleri çok sıcak olduğundan insanlar hep geceleri dışarı çıkıyor. Kornişte biz gittiğimizde hem hafta içi olmasının hem de saatin ilerlemesinin getirisi olarak çok insan kalmamıştı. Yine de insan sayısı oldukça fazlaydı. Kornişte kızıl denize karşı oturabiliyorsunuz. Oldukça uzun bir kordon sizi bekliyor. Bekliyor beklemesine lakin geceleri çok anlam ifade etmiyor. Çünkü uçsuz bucaksız kapkaranlık denize bakıyor olursunuz. Tek bir ışık görmedim ben deniz tarafında.

Bir de buranın biraz daha lüks kesme hitap eden en modern yerlerinden biri olan tahlia caddesi var. Geniş bir cadde kenarında mağazalar ve birçok uluslararası restaurant bulunuyor. Bölgenin çevresinde de yine müstakil lüks yapılar yer alıyor. Gittiğimiz yer bir steakhouse (adı texas roadhouse) hemen yanında birçok uluslarası restaurant bulunuyordu. Cadde oldukça kalabalık bir trafiğe de sahiptir aynı zamanda. Fiyat olarak ise diğer yerlerin hepsinden pahalı tabi ki. 

4030

(0) Yorum

Yorumlar