Suudi Arabistan'da Ramazan (Cidde günlüklerine devam) ve Arap Tatlıları

Dünya'da belki de islami kuralların en net olduğu Suudi Arabistan'da ramazan ayı diğer aylara göre biraz daha farklı geçiyor. Ramazan ayının geldiğini neredeyse her köşebaşında her marketin önünde bulunan kırmızı mavili bizim halılarımıza benzeyen süslemeler ve fenerler ile anlayabilirsiniz. Ve tabi kapalı dükkanlar.

Zaten dünyanın en sıcak iklimlerinden birine sahip olan Suudi Arabistan'da dükkanlar normalde geç açılırdı. Ramazan itibariyle dükkanlar yatsıdan sonra açılır sabah namazından önce kapanır. Tabi bu her dükkan için değil ama genel anlamıyla geçerli olan bir durum. 

Ramazan ayında iftar vakitlerinde dışarıda gençlerin yolda olanlar için kumanyalar hazırladığını görebilirsiniz. Benim karşılaaştığım durum şöyle oldu. iftardan sonra taksi ile eve dönerken mekke yolunda -bizim evin yanından geçiyor- yol kenarında 8-10 genç arabalarını çekmiş geçen arabaları durdurarak top kek  ve su dağıtıyorlardı.

Ramazan aylarında karşılaştığım ilginç bir diğer durum da gece 1 gibi kılınan namaz. Burada neredeyse her sokakta bir cami var ve camiler sabah öğle akşam farketmeksizin dışarıya yayın yapıyor. Yani vaazı da imamın mikrofona giden nefesini de bütün herkese yayınlıyorlar. Gece namazı ilk defa burda karşılaştığım bir durum. Sanırım Türkiye'de böyle bir şey yok.

Gelelim ramazan ayında sofralara gelen yemek ve tatlılardaki değişime. Neredeyse her marketin önünde tatlı ve yiyecek satan standlar oluyor. Genel olarak böreğimsi dışarda yağda kızartılan yiyeceklerden ve içerde hazırlanmış tatlılardan oluşan standlar marketin popülaritesine ve büyüklüğüne göre değişiyor. Nasıl ki türkiyede çiğ köfte ve tulumba tatlısı standlarını zamanında gördüysek bu da aynen öyle bir durum. 

Arabic dessert arap böreği sambusekSol resimde gördüğünüz neredeyse yerde karşılaştığımız ve sadece ramazan ayında satılan üçgen böreğimiz sambusek. Tat olarak sigara böreğine benzeyen üçgen böreğin içerisinde peynir,tavuk ya da et olabiliyor. 2 tanesi 1 riyale satılan bu börekler bugüne kadar suudi arabistanda yediğim en lezzetli şeylerden. Dışarda yağ kazanlarında pişiriliyor ne kadar sağlıklı bilmem ama tadı hiç fena değil.

Bazen iş çıkışı markete uğrar alırım bunlardan. yanında sarımsaklı labnemsi değişik bir şey alıyorum benim için değişik bir lezzet oluyor. Tabi biraz yağlı olduğu gerçeğini de kabul etmek gerek.

Bunun yanında mücvere benzeyen yine yağda kızartılmış bir şey daha yapılıyor ama görüntü olarak çok cezbedici olmadığından hiç tadına bakmadım. 

Yiyecek olarak çorbamsı bir şeyin de satıldığını gördüm ama çorba da pek çekici gelmiyor açıkçası. Yine ufak şekerli ekmekler de satılıyor fakat açıkçası onların da hiç tadına bakmadım. şekil olarak bizim saç ekmeğinin minisine benziyor ama biraz daha ıslak bir görüntü sergiliyor.

Tatlı konusunda da oldukça çeşitliliğe sahip olduğunu söyleyebiliriz bu standların. Genelde ortadoğu tatlılarından örnekler görmek mümkün. 

Örneğin tulumba tatlısı ve taş kadayıfını burada ilk kez gördüm. Lezzet olarak nasıl bilmiyorum ama görünüş olarak Türkiye'dekinin aynısıydı. İsim olarak sanırım qattayef deniyor bu taş kadayıflarına. 

Yine avmlerde ve dışarda sıkça görebileceğiniz künefe ya da burada yazıldığı adıyla kunafah bu standlarda bulunabiliyor. Yalnız hepsi bizim Türkiye'deki gibi erimiş çektikçe uzayan peynirlerden değil de daha katı peynirlere sahip. 

Baklava; Türkiye'de her kutlamada , her iddaa'da kullandığımız bu tatlıya burda da rastlamak mümkün. Fakat buradaki baklavalar biraz daha soluk görünüyor. Türkiye'deki kadar canlı değil. İçeriğine ne koyuyorlar açıkçası bilmiyorum ama türkiyedeki gibi camdan görünce ekmeğinizi bananız gelmez. (Ekmeği neden baklavaya banıyorsak :) )

Bir diğer tatlımız da luqmat yani lokma. Bildiğin lokma işte ne kadar farklı olabilir ki. Ayrıca tel kadayafın bülbül yuvası gibi sarılması ve üzerine fıstık benzeri kuruyemişler konularak her tarafta satılıyor. Aşağıda resimde görebileceğiniz gibi burada böyle tatlı tabakları satılıyor. Bildiğiniz tabak üzerinde resimdeki gibi değişik tatlılardan 2-3 er tane konarak tabak ile beraber satılıyor.

Suudi arabistan basbousa

Son olarak ramazan dışında da denk geldiğim şam tatlısına benzeyen irmikli basbousa. Tat olarak aynılar tarçın ve irmiğin tadını alıyorsunuz. Yine üzerinde yer fıstığı da bulunuyor. Sadece Türkiye'dekine göre biraz daha kuru olduğunu söyleyebilirim.

Bu yazıyı hazırlarken resim ve isim konusunda aşağıdaki sitelerden yardım aldım. Sebebi hem isimlerini tam hatırlamamam hem de elimde resim olmaması. Orta doğu tatlıları ile ilgili daha detaylı bilgiyi bu sitelerden bulabilirsiniz.

 

http://egyptianstreets.com/2014/06/29/19-middle-eastern-desserts-to-remember-this-ramadan/

http://english.alarabiya.net/en/life-style/healthy-living/2014/07/02/Sweet-tooth-Indulge-with-10-Middle-Eastern-Ramadan-desserts.html

4907

(0) Yorum

Yorumlar