Suudi Arabistan İle İlgili Genel Bilgiler (Cidde'de Geçen Zaman)

Uzun zamandır iş yoğunluğumdan dolayı yeni yazılar yazamadığım blog'uma yeniden bir şeyler karalamaya karar verdim. Suudi Arabistan'da geçirdiğim 8 ay içerisinde genel anlamda buraya ait izlenimlerimi paylaşmaya çalıştım. Şimdi ise genel anlamda bunları tek bir yazıda toplamaya karar verdim. Gördüğüm kadarıyla insanların bu ülke ile ilgili bilgisi genelde çok zayıf. Sebebi de ülkenin dışa kapalı bir ülke olması. Yazı biraz uzun olacak bu yüzden sizleri şu müzik eşliğinde okumaya davet ediyorum. 

Suudi Arabistan'da Kadın ve Erkeklerin Dikkat Etmesi Gereken Bazı Konular

Öncelikle buraya gelen insanların şeriatin hakim olduğu bir ülkeye geldiğini aklından çıkarmaması gerekiyor. Şeriat ile ilk tanışmanız uçakta gerçekleşiyor. Arabistan'a inmeden 15-20 dakika önce kadınlarda bir hareketlenme olur kimi tuvaletlerde kimi oturduğu yerde üzerlerine abaya denen kıyafetleri giymeye başlar. Bunların bir kısmının Kanada'lı ve Amerika'lı olduklarını göz ardı etmemek gerek. Bu kıyafetlerin renginin siyah ve vücudu belli etmeyecek şekilde olması gerekmektedir. 

Ülke genelinde kadınların giyimleri abaya ya da çarşaf şeklinde oluyor. Abaya giyenler genelde yurtdışından gelmiş türk,filipinli,amerikalı gibi ülkelerden gelen kadınlar oluyor. Suudi kadınları ve kızları ise daha çok çarşaf giymekteler. En fazla gözleri görünebiliyor. Abaya ile çarşafın farkı abaya giyenler yüzleri ve saçları görünür halde gezebiliyor. Ayrıca dar ve vücudu belli eden kıyafetler giyildiğinde uyarılabiliyor da kadınlar. Yani Türkiye'deki kapalı annelerimize, kızkardeşlerimize göre kıyaslayacak olursak hiç biri kendi kıyafetleri ile bu ülkede gezemez. Bunu özellikle buraya gelecek kadınların bilmesi gerekmektedir. 

Alışveriş merkezlerinde durum biraz daha farklı. Orada kadınlar yine bu tarz kıyafetler giyebilmekte ve gördüğüm kadarıyla makyaj-oje sürebilmekteler. Bununla ilgili internette denk geldiğim bir habere göre daha önce oje sürdüğü için avmden çıkarılmak istenen suudi bir kadının tepkisinin yankı bulması üzerine kral tarafından din polisleri avmlere gönderilmemeye başlanmış. 

Burada mutavva adı verilen ve toplum içindeki insanların dini koşullara uygun hareket edip etmediğini denetleyen din polisleri de bulunur. Din polisleri oldukça yetkilidirler. Bu polisler asayişten sorumlu değildirler. Asayişten sorumlu olan polisler ve mutavvalar farklı amaçlar için çalışır. Din polisleri ayrıca ezan vakitlerinde de açık olan işletmeleri ve dışarıda bulunan insanları uyarmakla ve / veya cezalandırmakla görevliler.

Evet ezan vakitleri bu ülkeye gelecek insanların uyması gereken ilk ve en katı kurallardan. Ezan vakitlerinde bu ülkede tüm hayat durur. Kesinlikle dikkat edilmesi gerekir. Market de eczane de benzinlik de kapanır. Bu süre ezandan 10 dakika önce başlar ezan bitene kadar sürer. Genelde namaz vakitleri yarım saati bulur. İnsanlar tüm planları bu vakitlere uydurarak yapar. Yemek yiyecekseniz ya da bir yere gidecekseniz bunları göz önüne almanız gerekir. Marketten alışveriş yapıyorsanız ezan vakti gelince çıkmanız gerekir. Alışveriş merkezlerinde de ezan vakitlerinde tüm dükkanlar kapanır. İstisnasız hiç bir dükkanı açık bulamazsınız. Ancak ezandan önce yemek alıp açık oturma alanlarında yemeklerinizi yiyebilirsiniz. Yine gittiğiniz restaurant oturma yeri olan bir restaurant ise ezan vakti kapılarını ve pencerelerini kapatırlar; siz içerde yemeğinizi yerken dışardan yeni biri o restaurant'a giriş yapamaz. Duyduğum kadarıyla ezan vakitlerinde bazı yerlerde dışarıda dolaşmak sıkıntı yaratabiliyor. Ama açıkçası ben bugüne kadar böyle bir durum ile karşılaşmadım. 

Suudi Arabistan'da Sosyal Hayat

Suudi Arabistan'da sosyal hayat çok geniş değil. Kız arkadaşınız ile beraber gezme el ele tutuşma gibi şeyler oldukça zor durumda bırakabilir sizi burada. Kızlar ve erkeklerin nasıl tanıştığı konusunda genel olarak araştırmama göre genelde aileler dışında - bildiğimiz görücü usülü - kızların avmlerde erkeklerle tanışabildiği ve telefonlaşabildiği oluyormuş. Ama yine de kısa süre kalacak iseniz çok bulaşmamanızı tavsiye ederim. Zira bir kadının sizden rahatsız olması ve sizi şikayet etmesi başınıza ciddi dertler aşabilir. Ya da gezerken evli olmadığınızın anlaşılması sizi yine çok zor duruma sokabilir. 

Burada sosyal hayat genelde erkeklere ya da ailelere göre dizayn edilmiş durumda. Bir restaurant'a gittiğiniz zaman single ve family section'lar görebiliyorsunuz. Single section bölümünde herhangi bir kadının bulunması; Aile bölümünde de bekar erkeğin (evli ise de eşi yanında olmayan) bulunması yasak. Bankaların vb. birçok kurumun da kadın ve erkek girişlerinin ayrı olduğunu görebiliyorsunuz. 

Sosyal anlamda ne olursa olsun gidilecek yerler genelde belli başlı alanlardır. Alışveriş merkezleri en çok tercih edilen mekan. Bunun dışında baya güzel restaurant'lar cafeler de bulunmakta. Bu restaurantlar'a aşağıda detaylıca değineceğim çünkü burada yaşıyorsanız bunlar sizin zamanınızı en güzel geçirebileceğiniz yerlerden. 

Suudi Arabistan'da insanların -tabi yine kadın erkek ayrı- kullanabileceği bir sürü spor salonu da bulunmakta. Ben iki tanesini test etme imkanı buldum. Şanslıyım evimizin yakınlarında yürüme mesafesinde spor salonları bulunuyor ve buralar da stres atmak için bire bir. Bu spor salonlarında yüzme havuzu , fitness ve gym aletleri -trdekinden çok daha iyi- ve grup dersleri bulunuyor. oldukça da geniş alanlara yayılıyor bu spor salonları. Bazılarında ise futbol basketbol alanları bile var. Tabi yine ezan vakitlerinde buralarda çalışmanız yasak. 

Burada insanların en çok keyif aldığı şeylerden biri deniz kenarına cümbür cemaat yerleşmek. Hele biraz su ve biraz da çim varsa orada onlarca insan görebilirsiniz. Burada yaşayan insanlar genelde çoklu evlilik yaptığı ya da birden fazla akraba ile aynı evde yaşadığı için bu tür deniz kenarında oturma işleri oldukça kalabalıklaşıyor. Deniz kenarı dışında saçma yerlerde de kenara çekmiş jip yanına serilen bir kilim ve oturan aileler görebilirsiniz. En çok şaşırdığım alışveriş merkezinin etrafında insanların kilim serip oturmaları. sadece beton ve toprak varken ne zevk alıyorlar pek anlayamıyorum ama sonuçta kendi tercihleri.

Suudi Arabistan'da Demografik Yapı

Buradaki insanların tamamı suudi değil. Ülkedeki populasyon da çok geniş topraklara rağmen çok fazla değil. Bu populasyonun önemli kısmı ise yabancılardan oluşuyor. Çevremde veya gezerken gördüğüm insaların ülkelerini sıralayacak olursak :

  • Yemenli
  • Bangladeşli
  • Pakistanlı
  • Filipinli
  • Hindu
  • Türk
  • Mısırlı
  • Afgan

insanlardan oluşuyor. Özellikle Yemenli ve Filipinli insanlara rast gelmeniz muhtemel. Ayrıca tüm lüks restaurantların çalışanları yine filipinlilerden oluşuyor. Türkler ise çok sık olmasa bile ara sıra denk gelebileceğiniz bir popülasyon. Eskiden Türklerin yoğun yaşadığı bir mahalle varmış fakat sanırım sonraları ya dağılmışlar ya da ülkelerine dönmüşler. Hala orada türk marketi,çay evi, kebapçısı gibi yerler görebilirsiniz.

Suudi Arabistan'daki Alışveriş Merkezleri

Alışveriş merkezleri bu ülkede stres atabileceğiniz yerlerin başında geliyor. Ben cidde'de yaşıyorum ve burada onlarca avm bulabilirsiniz. Duyduğum kadarıyla riyad'da avmler biraz daha sıkıntılıymış. Oraya bekar erkek olarak girmeniz mümkün değilmiş. Fakat cidde'de öyle bir sorunumuz yok. Bu alışveriş merkezlerinde Dünya'nın onlarca ünlü firmasını görebilirsiniz. Keza yine simit sarayı,korkmaz gibi türk firmalarına da denk gelmeniz mümkün. Bu alışveriş merkezleri Türkiye'deki gibi alışveriş yapıp yemek yeme aracılığı ile kullanılmıyor sadece. Bildiğin gezmek için geliyor insanlar. 

Cidde'de Red Sea Mall,Rochan Mall,Haifa Mall,Andalus Mall,Al Saleem Mall gibi bir sürü alışveriş merkezi var. bu avmler inanılmaz büyük alanlara kurulmuş durumdalar. Birkaç futbol stadının yan yana gelmesi ile anca o arazileri kapatabilirsiniz. Alışveriş merkezlerinde giyim mağazalarının çoğu "kadınlara" hitap ediyor. Tabi vitrinleri süsleyen kıyafetler abaya ya da çarşaf değil daha çok modern kıyafetler. Bu kıyafetleri öğrendiğim kadarıyla kadınlar daha çok düğünlerde ve kadınların bir araya geldiği gezmelerde toplantılarda giyiyorlarmış. Düğünler ile ilgili bir parantez açalım düğünler burada erkekler ayrı ve kadınlar ayrı yerde olarak yapılıyor. Düğüne gelen erkek ve kadınlar birbirlerini göremedikleri için kadınlar içeride istedikleri kıyafetle dolaşabiliyorlarmış.

Alışveriş merkezlerinde yine teknoloji, gıda ve kozmetik mağazaları bulunmakta. Avm'nin büyüklüğüne göre çeşitliliği de artmakta. Türkiye'de de denk geldiğiniz LCW,Koton,H&M gibi mağazaları görebilirsiniz. Ayrıca avmlerin içerisinde çocuklar için eğlence alanlarının çok değişik versiyonlarına da denk gelmeniz mümkün.

Avmlerin içinde genelde yemek katları bulunur. Buna da aşağıda restaurant ve yemekler bölümünde değineceğim.

Suudi Arabistan'da Hava Nasıl?

İnsanlarla konuştuğumda bana bu soruyu soranlar çoğunlukta. Burada hava oldukça sıcak durumda. Türkiye'de gördüğüm en sıcak hava buradaki olağan hava kadar sıcak değildir. 7/24 bulunulan ortamda klimalar çalışır. Restaurant ve avmlere girince bir titreme gelebilir çünkü oralar sonuna kadar köklüyorlar klimayı. Evlerde de her odada klima olur. Hatta birçok evde duvarlarda eski tip klima boşlukları olur. Aksi takdirde burada ne yaşanır ne uyunur.

Mevsimsel olarak burayı kıyaslarsak yaz,çok yaz,daha çok yaz ve en çok yaz olarak sınıflandırabiliriz zira şubatın ilk günleri açık havuza girdiğimi hatırlıyorum. Hiç bir zaman hava soğuk olmaz ve yağmur görmek oldukça zordur. Yağmur sadece bir kere gece yağmış onda da her taraf su içinde kalmıştı. Zaten birkaç yıl önce burada sel felaketi yaşanmış. Buranın alt yapı sistemi olmadığından bir yerde su birikinitisi olursa buharlaşmayı beklemekten başka çare yok.

Arap yarımadasının büyük kısmını çöller oluşturduğundan yaşadığınız yerlerin tozlanması ve havanın kumlu olması kaçınılmaz bir durum. Öyle ki bazen bir anda bastıran kum fırtınlarında gözün gözü görmediği dönemler olabiliyor. Bununla ilgili zamanında şöyle bir yazı yazmıştım. Bulunduğum şehir olan Cidde Kızıldeniz'e kıyısı olması dolayısıyla oldukça nemli bir havaya sahiptir. İç kesimler biraz daha kuru bir havaya sahip gibi. İki kez gittiğim mekke'de hava cidde'ye göre daha serin ve kuruydu.

Suudi Arabistan'da Yerleşim Nasıl?

Burada yerleşim daha çok ekonomik duruma göre değişiklik gösteriyor. Durumu çok iyi olanlar villalarda yaşarken orta sınıfın üstü daha mütevazi müstakil evlerde (yine çok büyük duvarları ve bahçeleri var) geri kalan kısmı ise apartmanlarda yaşıyor. Apartmanlar mimari açıdan çok güzel değiller açıkçası. Zaten çok sık tozlanıyorlar. Apartmanlarda duyduğum kadarıyla genelde birkaç aile yaşıyormuş. Bazı dairelerde birden fazla ailenin yaşadığı bazı yerlerin de oda oda kiralandığı oluyormuş. Apartman  görevlileri genelde akşamları araba silerken görüntülenebilir. Ülke inanılmaz tozlu olduğundan arabaların günlük temizlenmemesi ertesi güne kum içinde arabaların kalmasını sağlayabilir. 

Cidde'de pek gökdelen görmeniz mümkün değil. Sadece korniş diye tabir edilen sahil şeridinde birkaç tane bulunmakta. Mekke'de ise kâbe etrafında onlarca gökdelen bulunuyor. 

Yabancılar için yapılmış compoundlar yine suudi arabistan'da görebileceğiniz yerleşim yerlerinden. Burada kurallar dışarı ile aynı değildir. Buraları güvenlikler korur ve arapların girmesine izin vermezler. Burda kadınlar istedikleri kıyafetlerle dolaşıp istedikleri zaman havuza bikinileriyle girebilirler. Genelde uluslararası büyük şirketlerde çalışan insanlar bu compoundlara yerleşiyor. Kira bedeli de haliyle oldukça uçuk. 

Suudi Arabistan'da Restaurantlar ve Yemek Kültürü

Evet burası yazının en önemli kısmı. Çünkü buradaki her şeyi yiyemiyorsunuz. Arabistan'da her çeşit ülkeden yemek bulabiliyorsunuz. Buna Türkiye de dahil. Etrafta çok sayıda türk restaurantı bulunuyor. Genelde döner-kebap ve sulu yemek yapılıyor bu yerlerde. Ayrıca Hatay'da sıkça rastladığımız humus gibi mezelere burada da rastlamak mümkün. Türk restaurant'larının mezeleri diğerlerine göre daha güzel geldi bana. Tabi bu damak tadıyla da ilgili.

Khayal restaurant baya lüks ve güzel bir restaurant. Ayrıca Fairouz ve Ashwaq da oldukça güzel sulu yemekler yapıyor. Ashwaq'ın karşısında bulunan türk kebapçısının da kebapları güzel. Bulunduğunuz yere çok yakın değilse çok sık ziyaret etme şansınız olmuyor. Bu restaruantlarda pilav isterken dikkatli olun çünkü bir porsiyon pilavla bir aile doyar.

Arabistan'da fast food dışında porsiyonlar genelde büyük veriliyor. Isgaralar balık restaurantları ve uluslararsı restaurantları da ziyaret etmeniz mümkün. Fuddruckers,chili's,applebee's,The cheesecake factory gibi uluslararası restaurantlar bulabiliyorsunuz. Hepsinin kendi özel yemekleri var elbette ama genel anlamda lezzetli olduklarını söyleyebilirim. Özellikle bu tür restaurant'larda biftek ve hamburgerler oldukça ilgi çekici. En çok da fuddruckers'ın jalapeno cheddar sosunu seviyorum. Gerçekten güzel.

Marketlerde alıp yenebilecek şeyler çok sınırlı. Sınırlı dediysem bizim damak tadımıza göre. Çerez almaya kalkıyorsunuz bir fıstık türü güzelken diğeri yenmiyor olabiliyor. Yine bir meyve suyu alırken iki kere düşünmeniz gerekebiliyor.

Çok sayıda konserve bulunan bir reyondan 3 farklı türde fasulye konservesi aldım. Tat olarak Türkiye'deki ne hiç benzemiyorlardı. Zaten bir daha da almadım. Arabistan'daki yemekleri konu alan aşağıdaki iki konuyu okuyabilirsiniz. Ayrıca bir sonraki yazımda bu konuya daha detaylı değineceğim.

http://enderaric.com/ciddede-ne-yenir-ne-icilir-suudi-arabistan-cidde-nasil-bir-yer-u3

http://enderaric.com/suudi-arabistanda-ramazan-(cidde-gunluklerine-devam)-ve-arap-tatlilari-u9

5539

(0) Yorum

Yorumlar