Virüslü maillere dikkat, Tüm belgeleriniz bir fatura maili ile şifrelenmesin!

Virüslü maillere dikkat, Tüm belgeleriniz bir fatura maili ile şifrelenmesin!
20 Temmuz 2015Internet

Günümüzde virüsleme taktiklerinin en sonuncusu ve belki de en tehlikelisi e-mail aracılığı ile gelen fatura, kargo vb. önemli bilgilendirme maillerini taklit eden virüslü maillerdir.
Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi size adınızı içeren bir posta teslimatı, kargo teslimatı, cep telefonu faturası, ttnet faturası vb. sizin bir anlık dalgınlığınızdan faydalanmayı planlayan mailler gelebilmektedir. Bu maillerin mail adresleri gerçek maillere o kadar benzer ki çoğu zaman ne olduğunu anlayamazsınız. 

Örnek bir mail : posta@ptt-posta.biz

Yukarıdaki mail oldukça kolay analiz edilebilir. Fakat siparis@hepsiburada.com.tc ya da benzer mailler bizi yanıltabilir. Ayrıca mailde adınızın yazılabildiği gibi online@amazon.com gibi mail adresleri de yazılabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenler herhangi bir şüpheli maile hemen tıklanılmamalı önce incelenmeli ve mail adresleri kontrol edilmelidir. Aksi takdirde kırılamaz şifrelemeler ile dosyalarınızı tamamen kaybedebilirsiniz. Bazı yöntemler kurtarmayı deniyor fakat tam anlamıyla performans vereceklerinin garantisini kimse veremez.

Bu nedenle sizin için çok önemli dosyalarınızı periyodik olarak yedeklemeniz gerekmektedir.
 

2240 Görüntülenme sayısı
  Etiketler:

BİR YORUM YAZIN

Bilgileriniz Güvende!E-Posta adresiniz ve diğer bilgileriniz kimseyle paylaşılmayacaktır.